Gündem

Ülkede herkes şokta! Koronavirüs için kırmızı alarm verildi: Tatil bölgelerine girişler tamamen yasaklandı

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınında vaka artışları devam ederken İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya’nın da aralarında bulunduğu birçok ülkede Covid-19 vakaları artış gösterdiği açıklandı. Vakaların yükselmesinden kaynaklı olarak ülkelerin tatil bölgelerine girişleri yasakladığı belirtildi.

ARTIŞ GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

DailyMail’in haberine göre; İngiltere, Fransa, Yunanistan, İtalya ve İspanya’da Covid-19 vakalarında artış görülme başlandığı belirtilerek birçok Avrupa ülkesinde ise tatil bölgelerine girişler kapatıldığı ifade edildi. İngiltere’de Liberal Demokrat parti sözcüsü ve milletvekili Layla Moran bir açıklama yaparak şu ifadelere yer verdi:

“İngiltere’den seyahet edecek vatanadaşlara, gittikleri ülkelerde, Covid-19 kısıtlamaları uygulanabilir”

East Anglia Üniversitesi Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Profesör Paul Hunter, İngiltere’deki havaalanları ve havayolu şirketleri çalışanlarında pozitif testlerin çoğunlukta olduğunu belirterek “Birçok tatil ülkesinin mevcut kuralları daha kısıtlayıcı hale getireceğinden şüpheliyim.” ifadelerini kullandı.

İSPANYA’DA SAYI 3 BİNE ÇIKTI

İspanya’da 1 Temmuz’a kadar her bir milyon kişinin 417’sinde görülen pozitif test sonucu son iki haftada yüzde 61,6 artış göstererek günde 258 kişiye yükseldi. Covid-19’un bu ani artışı ile İspanya’da günlük pozitif vaka sayısı 3 bin 81 oldu.

Vaka sayısında yüzde 78,2 artış gösteren Fransa’da sağlık bakanı Brigitte Bourguignon, Fransa’daki insanların salgını kontrol etmeye yardımcı olmak için toplu taşıma, işyerleri ve dükkanlar gibi kalabalık yerlerde maske takmasının ‘vatandaşlık görevi’ olduğunu söyledi.

İtalya’daki pozitif vaka sayısı ülkenin son beş ayda kaydettiği en yüksek seviyeye ulaştı. Sağlık Bakanı Roberto Speranza bu hafta yerel medyaya bir açıklama yaptı ve “enfekte olan herkesin evde kalması gerektiğini” dedi.

1 Haziran’dan bu yana İtalya’ya giriş yapanlardan PCR test sonuçlarını göstermesi istenmiyor ancak toplu taşımada maske zorunluluğu ve pozitif vakalara uygulanan karantina şartı devam ediyor.