EkonomiGündem

Devlet destekli ödeme paketi açıklandı: 110 bin liraya kadar verilecek! Süresi var…

KOSGEB’in hem vatandaşları hem de işletmecilere personel yardımında bulunmak amacıyla hazırlanan ‘Hızlı Destek Programı’nın dördüncü fazını devreye alındı. Programın 4. fazı ile 110 bin liraya kadar iki sene geri ödemesiz ödeme yapılacak.

Program kapsamında; mikro ve küçük işletmelere alacakları her yeni mezun istihdamı için 100.000 TL kredi desteği sağlanıyor. İşletme sahibinin veya işe alınacak personelin kadın olması halinde ise kredi tutarı 110 bin liraya kadar çıkıyor.

PANDEMİYLE BİRLİKTE BAŞLAMIŞTI

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) aracılığıyla geçen yıl pandemiden olumsuz etkilenen mikro ve küçük işletmelere yönelik ilk fazı mayıs ayını, ikinci fazı da haziran-eylül dönemini kapsayan Hızlı Destek Programı başlatılmıştı.

GENÇ NÜFUS İSTİHDAMI AMAÇLANIYOR

Aralık 2021-Mart 2022 sürecini kapsayan 3’üncü faz döneminin ardından KOSGEB, şimdi de hem işletmelere personel yardımında bulunmayı hem de genç nüfusun istihdamını amaçlayan ‘Hızlı Destek Programı’nın dördüncü fazını devreye aldı.

SON GÜN 10 AĞUSTOS

Programda 4’üncü dönemin başlamasıyla bu yaz üniversitelerden ve mesleki/teknik liselerden mezun olanlar da program kapsamında istihdam edilebilecek. Şartları taşıyan işletmeler, 10 Ağustos’a kadar ‘kosgeb.gov.tr’ adresindeki ‘E-Hizmetler’ menüsünden başvuru yapabilecek.

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ KREDİ

Başvurusu onaylananlar, koşullara uygun personeli istihdam ettikten sonra 28 Eylül’e kadar ödeme talebinde bulunabilecek. Kesin destek onayı, bütçe kapsamında ödeme talebi sırasına göre verilecek. Destekten yararlanan işletmeler, ilk 24 ay (2 yıl) geri ödeme yapmayacak, sonraki 24 ayda 4 ayda bir 6 eşit taksitle faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB’e ödemelerini gerçekleştirecek.