Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Hesaplara 5.176 TL para yatırıldı! Ödemenizi hemen e-Devletten kontrol edin: PTT’den paranızı hemen alın

Asgari ücrete gelen yüzde 30’luk zammın ardından milyonlarca vatandaşı ilgilendiren işsizlik maaşlarının da değiştiği duyuruldu. En düşük ve en yüksek işsizlik maaşlarının ne kadar olduğu da paylaşıldı.

YÜZDE 30’LUK ZAM YAPILDI

Asgari ücrete gelen yüzde 30’luk zammın ardından onlarca kalemde de değişiklik yapıldığı belirtildi ve milyonlarca vatandaşa karşılıksız olarak verilen işsizlik maaşlarında da artış olduğu aktarıldı.

İşsizlik maaşı çalışanın adına son 4 ay içinde SGK’ya bildirilen prime esas kazanç dikkate alınarak hesaplanırken işsizlik maaşı için sigortalı çalışan kendi isteği dışında işsiz kalırsa 30 gün içinde başvuru yaparak ödeme alabiliyor. 30 gün içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmıyor.

5.176 TL PARA ÖDENİYOR

Sigortalının ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı kadar maaş ödeniyor. En fazla işsizlik ödeneği ise aylık brüt asgari ücretin yüzde 80’ini geçemiyor. 2022 yılının Temmuz ayından itibaren uygulanacak en düşük işsizlik maaşı 2.588 lira, en yüksek işsizlik maaşı ise 5.176 lira olacak.

E-DEVLETTEN HEMEN BAKIN

Daha önce işsizlik ödemesi için başvurup ödeme alanlar için paralar yatırıldı. PTT üzerinden paraların alınabileceği belirtildi. Ayrıca bu ödemeler e-Devlet üzerinden sorgulanabiliyor. Sisteme girildiğinde hangi ay ödemesinin yapıldığı sorgulanabilir ve bu sorgulama sonrasında gidip paranızı alabilirsiniz.