EkonomiGenelGündem

Başvurular açıldı: Evinizde elektrik faturası varsa hemen PTT’ye gidin! İhtiyaç sahibi hanelere ödenecek

İhtiyaç sahibi, dar gelirli hanelere destek veriliyor. Kimliği ve elektrik faturasıyla PTT’ye gidenler destekten yararlanabiliyor. Belirli bir gelirin altında kalan her aile devletin verdiği geri ödemesiz parayı alabiliyor.

Devletin verdiği elektrik tüketim desteğinden halihazırda binlerce aile yararlanıyor. Ancak başvurular sürekli açık olduğu için elektrik faturası ve kimlikle gidildiğinde yeni başvurular yapılabiliyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Evde yaşayan kişi sayısına göre verilen ödemeler ise şöyle açıklandı:

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 TL).

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 TL).

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 TL).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 TL).

DESTEKTEN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

Bakanlığın sitesinde destekten kimlerin yararlanacağına ilişkin açıklamalar şöyle yapıldı:

Söz konusu destek programından:

SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun çerçevesinde; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler yararlandırılmakta.