GenelGündemSağlık

Koronavirüs vaka sayılarında son dakika gelişmesi: Maske ve HES kodu açıklaması yapıldı!

Türkiye’de koronavirüs önlemleri artık yok denecek kadar az, vaka sayıları ise önceki haftalara oranla tırmanmış durumda. Uzmanlar ise korkutan açıklamaları peş peşe yapıyor. Vaka sayılarındaki artışın temel sebebi olarak maske ve HES kodu sorgulamasının kaldırılması gösteriliyor.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ertuğrul Oruç da maske ve HES kodu sorgulaması gibi tedbirlerin kaldırılmasının vaka sayılarına ciddi etkisi olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sadece aşıyla büyümeyi önleyemeyiz. Çok ciddi bir yayılma var. Yaygın test de yapılmadığı için bu durum ortaya çıkıyor. Hastaneye başvuranların tamamına test yapılmıyor. Ağır geçirenlere test yapılıyor. Sadece bizde değil dünyada Avrupa’da da artmış durumda. Dünya açısından da yeni bir dalga var. Bayramda görüşmeler, ziyaretler olduğu için bu sayılar daha da artacaktır. Ek bir önlem de alınması gerekiyor.”

TEST SAYISI AZ OLSA DA…

TTB Aile Hekimliği Kolu Başkanı Emrah Kırımlı artışı şöyle değerlendirdi:

“Salgının başından bu yana gördüğümüz üzere vakalar önce İstanbul’da artışa geçti. 10 gün kadar önce az sayıda yapılan testlere rağmen vakalar artmaya başladı. Biz de 6 Temmuz günü ankete başladık. Elde ettiğimiz verilere bakınca İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirler, Muğla gibi turizm bölgelerinde belirgin artışlar sürüyor. Anadolu’da ise İstanbul’un bir ay önceki hali gibi bir görüntü var. Ancak biliyoruz ki bayram tatili büyükşehirlerden bu illere yoğun bir insan hareketine yol açtı. Bu süreçte ne yazık ki İstanbul’da Anadolu’ya taşınan bir hastalık sürecini yaşadık, yaşıyoruz.”

ALINABİLECEK ÖNLEMLERİ SIRALADILAR

Tabip odasına göre, toplu taşıma gibi kamusal alanlarda tekrar maske zorunlu olmalı, vaka sayıları il, ilçe tabanlı açıklanmalı, eksik aşılanmanın önüne geçilmeli, yeni tip mRNA aşıları temin edilmeli, okullar eğitime başlamadan önce altı aydan büyük herkese aşı hakkı tanınmalı, teste erişim kolaylaştırılmalı.