Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Elektrik faturası 200 TL’den fazla fazla gelenlere müjde! Elektrik faturalarında 216 TL’ye kadar indirim yapılıyor: Bugün başladı

Elektrik faturalarında adı soyadı olanlara önemli açıklama yapılarak yüksek gelen elektrik faturaları için destek verileceği belirtildi. Elektrik faturasını alıp PTT’ye giden vatandaşlara ödeme yapılacağı belirtildi ve elektrik faturası desteği verileceği aktarıldı. Hane başına ödenecek elektrik faturası destek tutarı hakkında da detaylar aktarıldı.

AİLELERE VERİLMEYE BAŞLANDI

Devletin dar gelirliye yönelik 1 Mart 2019’da başlattığı ‘elektrik tüketim desteği’ devam ederken elektrik yardımından daha önce 2,1 milyon abone faydalanıyordu, şubat itibarıyla bu sayı 4 milyona çıkarıldığı ifade edildi. Ayrıca elektrik faturasını ödemekte zorlananlar, başvuruda bulunmaları halinde söz konusu yardımı alabildiği paylaşılırken başvuruların ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılabileceği bildirildi. Ayrıca sosyal yardım alanların da bu destekten yararlanabildiği bildirildi.

PTT ÜZERİNDEN ALINACAK

Konu ile ilgili olarak Gelir durumu bu yardımda belirleyici. Hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 1 Temmuz’dan önce bu tutar 1.417 liraydı. Fakat asgari ücretin 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu tutar da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Ödemeler düzenli olarak PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmek yeterli.

ELETKRİK FATURALARINDA 216 TL İNDİRİM

Son elektrik zammıyla birlikte artan destek miktarı evde yaşayan kişi sayısına göre 108 lira ila 216 lira arasında değiştiği belirtilirken yapılan ödeme tutarları da “1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira). 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira). 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira). 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira)” şeklinde paylaşıldı.

216 TL olarak alınana bir destek elektrik faturasında toplam 216 TL indirim olarak karşılanıyor.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinde, destekten faydalanabilen kişiler de paylaşıldı. Bu destekten şu kişilerin faydalanabileceği ifade edildi:

“Söz konusu destek programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; düzenli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Şartlı Eğitim – Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.”