Gündem

İl Valiliği’nden son dakika uyarısı geldi: Buralardan uzak durun, büyük risk var!

Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları ile ilgili uyarılar peş peşe geliyor. Bir uyarı daha Muğla Valiliği’nden geldi. Muğla genelinde 42 dereceye ulaşması beklenen hava sıcaklıklarının ardından Muğla Valiliği, vatandaşların orman yangınlarına karşı dikkatli ve duyarlı olunması konusunda uyardı.

42 DERECEYİ BULACAK

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Pazar ve Pazartesi günleri hava sıcaklıklarının 42 santigrat derece, nem oranının yüzde 10-30 arası ve kuvvetli rüzgar kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esmesi bekleniyor. Beklenen sıcak hava ve kuru hava ile birlikte kuvvetli rüzgarın neden olabileceği olumsuzluklara karşı tedbirli olunması uyarısında bulunuldu.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 GÜNE DİKKAT

Muğla Valiliği tarafından yapılan açıklamada da valilik tarafından yasaklanan ormanlık alanlara girilmemesi gerektiği hatırlatılarak aynı zamanda yol kenarlarına yangına neden olabilecek cam ve pet şişe, sigara izmariti gibi çöplerin bırakılmaması, anız, bahçe ve sera temizliği gibi hiç bir suretle orman yangınları açısından risk teşkil edecek ateş yakılmaması, orman ve diğer yangınlar açısından çok dikkatli davranılması konusunda uyarı yapıldı.

Ayrıca vatandaşlardan görülen olumsuzlukların bekletilmeden 112 Acil Çağrı Merkezi’ne iletilmesi konularında daha duyarlı olmaları, önümüzdeki 3 gün boyunca özellikle ormanlık alanların yakınlarında yangın riskini arttıracak davranışlardan kaçınmaları gerektiği kaydedildi.