BelediyelerEditörün SeçtikleriEkonomi

Verilen Vaatler Unutuldu: Ulaşıma Yüzde 100 Zam Yapıldı! Türkiye’nin En Pahalısı Oldu

Seçim zaman su ve ulaşım konusunda verdiği vaatleri unutan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tepki çekecek bir karara imza attı. Buna göre İstanbulkart’a yüzde 71, anonim karta ise yüzde 100 zam yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, su ve ulaşım konusunda vatandaşa verdiği sözleri unuttu. Seçimden önce ulaşım ücretlerinin sembolik olacağını söyleyen İmamoğlu yönetiminde zamların ardı arkası kesilmedi. İstanbul’da yüksek oranda yapılan zamlar vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılanırken yeni bir zam haberi daha geldi.

Yüzde 100 Zam Yaptılar

İstanbulkart’a yüzde 71, turistlerin kullandığı anonim karta ise yüzde 100 zam yapıldı. Buna göre, kişisel kart 35 TL’den 60 TL’ye, anonim kart 25 TL’den 50 TL’ye çıkarıldı.

En Pahalı İl İstanbul Oldu

İstanbul, yapılan son zamlarla birlikte ulaşımda en pahalı il haline geldi. Öğrencilerin kullandığı aylık İstanbulkart’ın fiyatını kısa süreliğine 50 liraya düşüren yönetimin art arda aldığı zam kararlarıyla bu ücret 109 TL’ye kadar yükseldi.

Tek Bilet 7,67, Aylık Abonman 602 TL’ye Çıktı

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş, minibüs ve servis ücretlerine yüzde 40 zam teklifini kabul etti. CHP’li İstanbul, 30 büyükşehir arasında ulaşım ücreti en yüksek olan büyükşehir belediyesi oldu. Tek bilet 7,67, aylık abonman602 TL’ye çıktı.

Ulaşım Kesinlikle Ucuzlayacak Vaadinde Bulunmuştu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimden önce yaptığı açıklamada, İstanbul’da hane halkı giderlerinin en büyük paylardan birini ulaşım masraflarının oluşturduğunu söyleyerek, “İstanbul’da ulaşım ücretlerini sembolik değerlere düşüreceğiz. Ulaşım kesinlikle ucuzlayacak” vaadinde bulunmuştu.