Genel

Vatandaşın aklını kurcalayan işsizlik maaşı, EYT düzenlemesi ve emekli maaşı soruları yanıtlarını buldu!

Türkiye’de milyonların gözü kulağı uzun süredir Temmuz ayında açıklanacak olan maaş zamlarındaydı. İlk olarak Haziran ayı sonunda asgari ücret düzenlemesi tamamlandı ve asgari ücrete %30 zam uygulanarak net asgari ücret 5.500 TL’ye yükseltildi. Öte yandan memur ve emekli maaşlarına da 4 Temmuz itibariyle zamlar yansıtılırken, en düşük emekli aylığının da 3.500 TL olmasına karar verildi. Diğer taraftan hükümet kanadında sözleşmeli kamu çalışanları ve EYT’liler için de düzenleme adımları atılmaya devam ediyor. Milyonlarca vatandaş, içinde bulunduğu durumda EYT düzenlemelerinden, emekli maaş düzenlemelerinden nasıl yararlanabileceğini öğrenmek istiyor. İşte detaylar…

EYT Düzenlemeleri

Takvim’in haberine göre, gelen bir soruda 1978 doğumlu olduğunu belirten ve 1996 tarihli sigorta girişi olduğunu bildiren, toplamda 5930 günü olan bir kadın, EYT düzenlemesinin yasalaşması halinde bu düzenlemeden yararlanabilecek. Söz konusu örnekteki vatandaş 53 yaş ve 5900 prim günü şartı üzerinden EYT düzenlemesine tabi oluyor.

İşsizlik Maaşı Ödemeleri

Diğer taraftan, Bağ-Kur mükellefi olan kişinin, sigortalı olması halinde Bağ-Kur hizmeti duruyor ve üstünlük kuralı gereği sigorta hizmeti başlıyor. Vatandaş, böyle bir durumda sigortalı çalışan kişinin şartları tamamlaması halinde, Bağ-Kur’u da aynı tarihte sonlanmış ise işsizlik maaşı alma hakkının olup olmadığını öğrenmek istiyor. Bu örnekte ise ticari faaliyeti sürerken başka bir işyerinde 4/A kapsamında çalışan vergi mükellefinin, sigortalılığı işsizlik maaşı alabilecek şekilde sonlanırsa, İŞKUR işsizlik maaş ödemesi yapmıyor. Zira 4/A sigortalılığın sonlandığı gün itibariyle 4/B sigortalılığı başlıyor. Bu durumda kişi ticari faaliyetlerini sonlandırırsa işsizlik ödeneği alabiliyor.

Anne-Babadan Emekli Aylığı

Öte yandan, vatandaşlar Emekli Sandığı emeklisi ve SSK emeklisi anne-babanın vefatları durumunda tek bekar kız çocuğuna iki emekli maaşının verilip verilmeyeceğini öğrenmek istiyor. Bu örnekte ise anne-babanın 1 Ekim 2008’den sonra vefat etmesi halinde, vatandaşın her iki aylığı da tam olacak şekilde çalışmaması, emekli olmaması veya evlenmemesi gerekiyor.