Editörün SeçtikleriEkonomi

KYK kredisi son dakika gelişmesi: KYK kredisini ödeyenlere faiz iade edilecek mi? Açıklama yapıldı

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı düzenlendi. Düzenlenen toplantı sonrasında milyonlarca kişinin beklediği KYK açıklaması geldi. KYK kredisi faizleri silinecek ve kredi kullananlar sadece ana para ödemesi yapacak. Ancak milyonlarca kişi ödenen KYK kredilerinde faizlerin geri iade edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Konuya ilişkin açıklama geldi

Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında sadece ana para ödemesinin yapılacağını belirtti. Ancak bu açıklama sonrasında e-Devlet’e girenlerin iddialarına göre faizin silindiği fakat ana paraya faiz eklendiği belirtildi.

Konuyla ilgili CNN Türk’ün sorularını Vergi Uzmanı Murat Bal tarafından yanıtlandı. İşte o açıklamalar ve KYK kredisi hakkında merak edilenler:

ÖNCEDEN ALINAN FAİZLER İADE EDİLECEK Mİ?

– Bu çok mümkün görünmüyor ama henüz yönetmelik çıkmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan böyle çalışmalar yaptıktan sonra ekip yönetmeliği hazırlıyor. Zannediyorum birkaç gün içerinde bu yönetmelik çıkacak. Yönetmelik çıktığında bu konuda net bir şey söylememiz mümkün. Ancak bundan önceki uygulamaları düşünürsek zamanında kanuna uygun olarak ödenmiş olan hiçbir borç devlet tarafından tekrar geriye iade edilmez. Genel kuraldır bu. Ancak tabii ki bu çıkacak olan yönetmeliğin nasıl çıkacağına da bakmamız gerekiyor.

TAKSİTLENDİRME OLACAK MI?

– Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığında kesin olarak bildiğimiz şey borç faizlerinin silinmesi yönünde. Anapara alınacak, bunu kesin biliyoruz. Bunun haricinde bir taksitlendirme yapılıp yapılmayacağına dair bir açıklama yapmadı Sayın Cumhurbaşkanı. Eğer bir taksitlendirme de yapılacaksa, burada da ufak bir endeks uygulanıp bir taksitlendirme yapılabilir. Yine bunu söylemek için çok erken, yönetmeliğin nasıl çıkacağına bakmamız gerekiyor.

BORCUN FAZLA GÖRÜNDÜĞÜ, EKLENEN FAİZİN ANA PARADA ÇIKTIĞI İDDİASI

– Burada sistemsel bir hata söz konusudur. Devletin herhangi bir şekilde sildiği borcu tekrar anapara olarak üstüne koyması gibi bir durum söz konusu olamaz. Belki tarayıcılarını değiştirip, e-Devlet’e giriş yaptıklarında veya bir müddet bekleyip tekrar giriş yaptıklarında gerçek rakama ulaşabilirler. Sistemsel bir hata vardır. Herhangi bir art niyet olduğunu düşünmüyorum.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜĞE GİRECEK?

– Bu da tamamen yönetmeliğin içindeki maddelere bağlı olacak ama genel olarak söylemek gerekirse yönetmelik çıktıktan itibaren 1-2 ay kadar bir başvuru süresi tanınır. Bu süre içinde de eğer taksitlendirme yapılacaksa ona göre bir düzenleme yapılır. Eğer taksitlendirme yapılmayacaksa da bu başvuru ile birlikte bir süre tanınır. Borcun tamamı anapara olarak ödenmesi şartıyla kalan faizlerden devlet vazgeçer.

ŞİMDİYE KADAR ÖDENİLEN FAİZLER ANA PARANIN YERİNE Mİ GEÇECEK?

– Öyle bir şey çıkacağını düşünmüyorum. Bizim Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunu’na göre, zamanında kanuni olarak ödenen hiçbir parayı devlet geriye vermedi şu ana kadar. O geçmişte kaldı. O konuda ben tekrar bir iade yapılacağını düşünmüyorum. Yönetmelik tabii ki aksi yönde de bir uygulama yapabilir. Yapılırsa da genel uygulamanın tersine bir karar olur.