Editörün SeçtikleriGündem

Bakan Bilgin’den flaş açıklama: Çalışma saatleri değişiyor! 8 saat yerine..

Gelen bir son dakika haberine göre Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den flaş bir açıklama geldi. Bakan bilgin, yapmış olduğu açıklamasında çalışma saatlerini düşürme mesajı verdi. Sağlıklı ve Üretken Uzaktan Çalışma konulu panele katılan Bilgin, 1 Mayıs’ın ortaya çıkış sebebinin uzun mesai saatleri olduğunu söyledi.

Katıldığı panelde önemli açıklamalarda bulunan Bilgin, çalışma hayatında yeniliklerin sağlanması gerektiğini söyledi. Bu konuda yeniliklerin uygulanması gerektiğinin altını çizen ve artık 8-5 mesainin geride kaldığını söyleyen Bakan Bilgin şunları söyledi:

UZUN MESAİ SAATLERİ 1 MAYIS OLAYINDA ETKİLİ OLDU

Bilgin, 1 Mayıs’ın ortaya çıkışının altında da uzun mesai saatlerinin bulunduğunu söyledi. Bakan Vedat Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“8 saati biz normal olarak algılamaya başladık. Oysa yeni teknolojiler, insanın emeğini ikame eden yeni bilgiler üretim sürecine girdikten sonra 8 saat mesai artık eski alışkanlığımızın bir parçası olarak duruyor diye düşünmemiz, eleştirmemiz lazım.

6 VEYA DAHA AZ SAAT FİZİKİ, ONUN DIŞINDA UZAKTAN ÇALIŞMA

Bugün birçok ülkede 8 saatin aşağıya çekilmesine dönük çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bu konuda pilot bir uygulama başlatıldı. Bunlar yaygınlaşacak. Muhtemelen 25 yıl sonra 6 veya daha az saat fiziki çalışma, onun dışında uzaktan çalışmanın da olduğu çalışma biçimleri devreye girecek. Bu kaçınılmaz. Teknoloji emeği ikame ettikçe, teknoloji üretim sürecinin mekanla bağını kopardıkça bu değişmeler kaçınılmaz olarak ortaya çıkacaktır.”

KİŞİ UZAKTAN ÇALIŞIYOR AMA SOSYAL GÜVENLİĞİ NE OLACAK?

Bilgin, çalışma hayatında yaşanan değişimlerin birtakım sorunları da ortaya çıkardığını belirterek, şunları kaydetti:

“Nedir bu sorunlar? Bir defa çalışanların güvencesini sağlamak. Kişi uzaktan çalışıyor ama bunun sosyal güvenliği ne olacak, sağlık sigortası ne olacak? Çalışma hukukundan kaynaklı kazanımları ne olacak? Bunların yeniden düzenlenmesi lazım. Bu konuda güvenceli esneklik kavramı ortaya çıkıyor.

8-5 MESAİNİN GERİDE KALDIĞI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

“Biz, bu konudaki akademik çalışmalardan istifade ederek mevzuatımızı yeniden düzenlemek durumundayız. Buradaki değişim sorumluluğu bizlere ve Meclis’e düşüyor. Netice itibarıyla insanların 12 saat, 14 saat zorla çalıştırıldığı günler geride kalmıştır. Bugün 8-5 mesaisinin geride kaldığı bir dönemden geçiyoruz. Bu da değişimi açıklamaya yeterli değil. Aynı mekanda toplanıp, üretim sürecine katkı verme anlayışı ve geleneğinin de aşınmış olduğu bir dönemden geçiyoruz.”