Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan borcu olanlara müjdeyi vermişti: Borçlardaki faizler siliniyor: Bakanlık yeniden açıklama yaptı

KYK borçlarına gelen faizler tartışma yaratmış, hükümet tepkilere kayıtsız kalmayarak düzenleme yapılacağını duyurmuştu. KYK borçlarıyla ilgili yeni düzenlemenin detayları merak edilmeye başlandı. e-Devlet üzerinden borçlarını kontrol eden kişilerden bazıları anapara üzerinden işletilen farkın da anaparaya eklendiğini ve borcun arttığını iddia etti. Bu konu hakkında Bakanlık tarafından bir bir açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KYK borçlarına gelen faizlerin silineceğini ve sadece anaparanın ödeneceğini açıklamasının ardından e-devlet uygulamasına giren gençler farkın da anaparaya eklendiğini belirtti.

“FAİZ SİLİNMİYOR”

Merkez Bankası Eski Başkanı, İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, öğrencilerin bu konuya ilişkin görsellerle tepkisini paylaştı. Durmuş Yılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Anlaşılan o ki, açıklama tarihine kadar işlemiş faiz anaparaya ilave edilmiş ve bu faizli tutar sabitlenmiş ve bundan sonra faiz işletilmeyecek. Kısaca karar tarihine kadar işlemiş faiz silinmiyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası KYK kredisinin son durumunu kontrol eden borçlular, kredisinin anaparasının üzerine eklenen farkın da toplama dahil edildiğini öne sürerek ekran görüntülerini sosyal medyadan paylaştılar.

BAKANLIK AÇIKLAMA YAPTI

Bu iddia üzerine Gençlik ve Spor Bakanlığı kaynakları tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada bu durumun sistemden kaynaklandığını, düzenleme yapacağını ve faizlerin anaparaya eklenmeyeceği; faiz tutarlarının tamamen silineceği ifade edildi.