DünyaEditörün SeçtikleriEkonomi

AB’den Rusya’ya Yeni Yaptırım! Bu Kez Varlıkları Dondurulacak

AB üyesi ülkeler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına cevap olarak Rusya’dan altın alımına yasak getiren yeni yaptırım paketini onayladı. Ayrıca yaptırım paketi çerçevesinde daha önce SWIFT’ten çıkarılan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıkları dondurulacak.

Avrupa Birliği, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına cevap olarak yeni yaptırım paketini onayladı. AB Dönem Başkanı Çekya tarafından yapılan açıklamada, AB üyesi ülkelerin, Rusya’dan altın alımına yasak getiren yeni yaptırım paketini onayladığı duyurularak, “Büyükelçiler, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığına yanıt olarak bir sonraki yaptırım paketini onayladı. Yeni tedbirler AB’yi G7 ortaklarıyla uyumlu hale getirecek, uygulamayı güçlendirecek ve gerektiğinde boşlukları kapatacak” ifadelerine yer verildi.

Sberbank’ın Varlıkları Dondurulacak

Yaptırım paketi çerçevesinde, Rusya’dan altın ve mücevher ithalatı yasaklanacak, bazı Rus yetkililerin ve kurumların mal varlıkları dondurulacak, yaptırım uygulanan kişilere seyahat yasağı getirilecek ve daha önce SWIFT’ten çıkarılan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın varlıkları dondurulacak.

Yayımlanarak Yürürlüğe Girecek

Yeni yaptırımların, bugün AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanarak yürürlüğe gireceği bildirildi.