EkonomiGenelGündem

Devlet desteği açıklandı: Başvurmak için 1 Eylül’e kadar vaktiniz var! Ödemeler Ziraat Bankası’ndan verilecek

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında devlet desteklerine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı yayımlandı. Karara göre çiftçilere Tarım Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteği ödenecek. Destekten yararlanmak isteyen çiftçilerin ürünlerini 1 Eylül’e kadar TMO’ya satmaları gerekiyor.

Toprak Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Karar’ın yürürlüğe konulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR?

Buna göre, bu yıl Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olarak arpa ve buğday üretimi yapan, ürettikleri ürünlerini TMO’ya satan ve bu satışlarını alım satım belgesi ile belgelendiren çiftçilere, buğday için kilogram başına 1 lira, arpa için kilogram başına 0,50 lira “TMO Alım Primi Desteği” ödemesi yapılacak.

1 EYLÜL’E KADAR SATMALARI GEREKİYOR

Bu yıl üretilerek satışı yapılan desteğe esas ürünlere, tarımsal veriler ve Uydu Tabanlı Parsel Tanımlama Modeli’ne göre belirlenen verim değerlerinin maksimum iki katına kadar ve alım satım belgesinde yer alan miktar esas alınarak destekleme ödemesi yapılacak. Desteklemeden yararlanan üreticiler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 üretim yılında verilecek diğer desteklerden de faydalandırılacak. Destekleme ödemesinde, 6 Haziran ile 1 Eylül tarihlerinde TMO’ya ürün satışlarını gösteren alım satım belgeleri dikkate alınacak.

ÖDEMELER ZİRAAT BANKASI’NDAN ALINACAK

Destek ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak. Ödemeler, bütçe imkanları dahilinde 2022 yılı içinde Bakanlık bütçesinden banka aracılığıyla gerçekleştirilecek.