Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Milyonlarca emekliye müjde verildi! Emekli maaşı zam farkının hesaplara yatacağı tarih açıklandı: İşte emekli ek ödeme takvimi

Zam farkı için memur emeklisi, dul ve yetimlerin dört gözle beklediği ödemeler için tarihin belli olduğu duyurulurken Temmuz zammı ile enflasyon farkından oluşan zam farkının 28 Temmuz Perşembe günü ödeneceği ifade edildi. Emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı alan toplam 2 milyon 385 bin 799 kişinin 1 Temmuz 2022 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan fark tutarları, aylık almakta oldukları Banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderileceği belirtildi. Bu ödemelerin 28 Temmuz’da yapılacağı belirtildi.

28 TEMMUZ’DA ÖDENECEK

Çalışma Bakanlığı yetkilileri Sözcü gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Yetkililer açıklamalarında “Fark ödemesi için çalışmalar sürüyor. Belki bir gün önce, belki bir gün sonra olur ama biz 28 Temmuz gibi ödemiş olacağımızı öngörüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Zam farkları, temmuzun 1’i ile 5’i arasında emekli aylıklarını zamsız alan tüm memur emeklileri ile hak sahiplerine ödenecek. Bununla beraber Temmuz başında örneğin 5 bin lira zamsız emekli aylığı alan bir memur emeklisinin hesabına 2 bin 85 lira zam farkı ödemesi yapılacağı aktarıldı.

3 FARKLI DÖNEMDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Memur, memur emeklileri ile eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş ve aylık ödemeleri birbirinden tamamen farklı tarihlerde yapılıyor. Devlet memurları maaşlarını her ayın 15’inde alırken memur emeklileriyle dul ve yetimlerinin ödemeleri ise her ay, 2 ayda 1 ya da 3 ayda 1 şeklinde olmak üzere 3 farklı dönemde gerçekleştirildiği bildirildi.

Bu dönemlerde yapılan ödemeler ise sicil numaralarına göre ayın 1’i ile 5’i arasında hesaplara yatıyor. Eski ismi SSK ve Bağ-Kur olan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerinin aylıkları ise yine sicil numaralarına göre her ayın 18 ile 24’ü arasında kalan 7 güne dağıtılarak ödeniyor.

Ödeme farkı ise şöyle oluyor: