Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Ehliyeti olanlara son dakika duyurusu yapıldı! Kesinlikle bunu yapmayın: 4 katı para cezası ödeyeceksiniz

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çok önemli bir karar alındı. Bakanlık tarafından belirlenen karayolları ücretlerinde ödemeden kaçak geçiş yapan araç sahiplerinde uygulanan para cezalarında yeniden düzenlenmeye gidildiği aktarıldı.

YENİ TEBLİĞ YAYIMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Tahsilat Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğin yanı sıra Devlet Memurları Kanununda ve Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 5 Temmuz’da yürürlüğe girdiği ifade edildi. Bu noktada kanun ile otoyol ve köprü geçişlerinde ödeme yapılmadan gerçekleşen geçişler için düzenleme yer aldığı aktarıldı.

4 KATI PARA CEZASI VERİLECEK

Tebliğe göre, ödemesiz geçiş tarihini izleyen ilk 15 günlük sürede sadece geçiş ücreti alınacağı belirtilirken 15 ile 45 gün arasında geçiş ücreti ve bu ücretin 1 katı tutarında idari para cezası verileceği belirtildi. Bunun yanı sıra 45 günden sonra ise geçiş ücreti ve 4 katı para cezası verileceği ifade edildi.

Konu ile ilgili olarak Uygulama, kanunun yürürlüğe girdiği 5 Temmuz’dan 45 gün öncesini kapsayan 21 Mayıs 2022 ve sonrasında yapılan ve ücreti ödenmeyen geçişler için geçerli olacak.