Editörün SeçtikleriEkonomi

Toplantı Sonrası İlk Açıklama Geldi! Bakan Nebati ‘Kararlıyız’ Diyerek Duyurdu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Finansal İstikrar Komitesi, toplantısının ardından “Ekonomik gelişmelerin ülkemizin finansal sistemine olan etkileri, bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki son dönem gelişmeleri ele aldık” dedi.

Finansal İstikrar Komitesi’nin 5’inci toplantısı, bugün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Finansal İstikrar Komitesinin 5’inci toplantısının, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında bugün gerçekleştirildiği bildirildi.

Son Dönem Gelişmeler Mercek Altına Alınmıştır

Toplantıda, küresel ekonomik gelişmelerin, ülkenin finansal sistemine olan etkilerinin değerlendirildiği aktarılan açıklamada, “Küresel enflasyondaki ve emtia fiyatlarındaki seyrin önümüzdeki dönemde makro ekonomik göstergelere olası yansımaları, küresel finansal koşullardaki sıkılaşmanın gelişmekte olan ülkelere etkileri, detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki son dönem gelişmeler mercek altına alınmıştır” ifadesi kullanıldı.

Eş Güdüm Ve İş Birliğini Sağlamaya Devam Edecek

Açıklamada, Türk bankacılık sektörünün temel göstergelerindeki güçlü duruşunun devam ettiği vurgulanarak, sigortacılık sektörü ve sermaye piyasalarının ekonomiye olan katkılarının sürdüğü belirtildi. Toplantıda, makro ihtiyati politika tedbirlerinin özellikle kredi piyasasına olan etkilerinin analiz edildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Finansmana erişim imkanlarına etkileri değerlendirilmiştir. Komite, önümüzdeki dönemde daha önce belirlenen politika çerçevesinde gerekli adımların atılmasında üyelerinin arasındaki eş güdüm ve iş birliğini sağlamaya devam edecektir” dedi.

Bakan Nebati’den Açıklama Geldi

Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Finansal İstikrar Komitesi 5. Toplantısı’nı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ekonomik gelişmelerin, ülkemiz finansal sistemine olan etkilerini, bankacılık ve sigortacılık sektörlerindeki son dönem gelişmeler ile makro ihtiyati politika tedbirlerinin kredi piyasasına olan etkilerini kapsamlı bir şekilde ele aldık. Önümüzdeki süreçte, Komitemiz, eş güdüm ve iş birliği içerisinde gerekli görülen adımları kararlılıkla atmaya devam edecektir” değerlendirmesinde bulundu.