Editörün SeçtikleriEkonomi

Müjdeli Haber Gece Yarısı Geldi: Motorine Rekor İndirim! İşte İllere Göre İndirimli Motorin Fiyatları

Sürücüleri yakından ilgilendiren müjdeli haber gece yarısı geldi. Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 92 kuruş düştü. İşte illere göre yeni indirimli motorin fiyatları…

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar akaryakıt fiyatlarını takibe devam ediyor. Her geçen gün gelen zamlarla belini doğrultamayan vatandaşa bu kez müjdeli haber geldi. Motorinin litresi bu gece yarısından itibaren 92 kuruş düştü.

Motorinin Litresi Kaç Lira Oldu?

İndirimin ardından illerdeki motorinin litre fiyatı değişti. Buna göre;

  • İstanbul’da 24 lira 51 kuruşa,
  • Ankara ve İzmir’de ise 24 lira 64 kuruşa geriledi.

EPGİS Fiyat Değişimlerini Duyurmama Kararı Almıştı

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Akaryakıt Fiyatları Nasıl Hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.