DünyaGündemSağlık

Yeni virüs salgını için Dünya Sağlık Örgütü’nden uyarı geldi: Sakın seyahat etmeyin!

Tüm dünya koronavirüsle mücadelesini sürdürürken maymun çiçeği virüsü de sağlığı tehdit edici boyutta yayılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde virüsü küresel acil durum ilan eden Dünya Sağlık Örgütü’nden ise salgına yönelik yeni bir uyarı geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisindeki basın toplantısında konuşma yapan DSÖ Maymun Çiçeği Uzmanı Dr. Rosamund Lewis, maymun çiçeği salgınının 23 Temmuz’da küresel acil durum (PHEIC) ilan edilmesi kararını değerlendirdi. Kendisine yönetilen soruları yanıtlayan Lewis, maymun çiçeği salgınıyla daha organize uluslararası mücadele yapılabilmesi için küresel acil durum ilanı kararının alındığına vurgu yaptı ve bu sayede salgından etkilenen ülkelere tıbbi yardım ve aşı paylaşımının daha olası olduğunu ifade etti.

SEYAHATTEN KAÇININ

Maymun çiçeği salgınına karşı seyahat yasakları getirilip getirilmemesi gerekliliğine dair soru üzerine Lewis, “Virüsün bulaştığı kişiler bir süre kendilerini izole etmeli ve dolayısıyla seyahatten kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra vakalarla yakın temas halinde olanların 9 gün boyunca vücut ısılarını ölçerek takipte kalmaları ve bu süreçte seyahatten kaçınmalarını tavsiye ederiz.” dedi. Lewis, vakalarla yakın temaslıların şimdilik karantinaya girme gereği bulunmadığını kaydetti.