GenelGündemSağlık

Dünyada maymun çiçeği virüsü alarmı! Sağlık Bakanlığı harekete geçti: 3 günden daha uzun sürerse en yakın sağlık kurumuna gidin!

Dünya Sağlık Örgütü, maymun çiçeği virüsünün küresel acil durum ilan edildiğini duyurmuştu. Duyurunun ardından hükümetler de alarm pozisyonu aldı. Son olarak Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık maymun çiçeği virüsüyle ilgili bir rehber hazırlayarak semptomlara dair geniş çaplı bilgi verdi.

İşte maymun çiçeği (monkeypox) rehberinden öne çıkanlar…

Maymun çiçeği klinik olarak, ateş, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, kızarıklık semptomları ve şişmiş lenf nodları ile kendini gösteriyor ve genellikle 2-4 hafta süren semptomları bulunuyor. Klinik tablo, ateş, yoğun baş ağrısı, lenf düğümlerinin şişmesi, sırt ağrısı, kas ağrıları ve yoğun halsizlik ile başlar. Bu bulgular ilk 5 gün ön plandadır. Deri döküntüsü genellikle ateşin ortaya çıkmasından sonraki 1-3 gün içinde başlar. Vakaların yüzde 95’inde ellerin avuçlarını ve yüzde 75’inde ayak tabanlarını etkiler. Genital bölge ve kornea da etkilenir. Klinik tabloda bazı kişilerde ışığa hassasiyet, üşüme, terleme de görülebilir.

NASIL BULAŞIYOR?

İnsandan insana bulaşma, enfekte kişiyle uzun süreli yakın temas, cilt lezyonları ile doğrudan bütünlüğü bozulmuş deri veya göz, burun, ağız mukozalarıyla temas veya yakın zamanda cilt lezyonlarına temas etmiş yatak çarşafı, havlu gibi yakın temastan kaynaklanabilir. Enfekte anneden bebeğe plasenta yoluyla geçebilir. Cinsel yolla bulaş bir diğer risk faktörü. Ancak ilişki sırasındaki yakın temas bulaşmanın nedeni de olabileceğinden cinsel yolla bulaşma bugün için netleşmemiştir.

Rehberi incelemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Maymun_Cicegi_Monkeypox_Virusu_Hastaligi_Rehber