Personel Alımı

Kamuda 8.500 TL maaşla güvenlik görevlisi alımları başlıyor! Hastane, okul ve kurumlarda güvenlik görevlisi alımları için aranan şartlar…

Son dönemlerde Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR’un yayınlayacağı süreli kamu personeli alımları takip edilirken, hastane ve okul ile kurumlara güvenlik görevlisi alımları başladı. Güvenlik görevlisi alımlarında şartlar araştırılıyor. Kamu güvenlik görevlisi personel alımlarında maaşlar ne kadar olacak? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak? İşte detaylar…

2022 yılında kamu hastane, okul ile kurumlara koruma ve güvenlik personeli alımları yapılacak. Başvuru şartları geçmiş alımlara göre nadiren değişmiş olsa bile genel şartlar aynı şekilde kalıyor. Devlet kamu hastanelerine, okullara ve kurumlara güvenlik ve koruma görevlisi alarak istihdam sahası genişletilmeye devam ediyor.

NASIL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLUNUR?

Güvenlik görevlisi olmak isteyen vatandaşların, en az 120 saatlik ders alması gerekiyor ve temel dersler ile silah atışı dersleri olmak üzere bu dersler 2 dersten oluşuyor. Daha sonra eğitimler eksiksiz şekilde tamamlandığında, kişiler sertifika almaya hak kazanıyor. Sertifikayı aldıktan sonra kamu kurumları veya özel sektörler, güvenlik görevlisi alımı yaptığında sertifikası olanlar başvuruda bulunabiliyor.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ MAAŞI NE KADAR?

Koruma ve güvenlik görevlisi sertifikasına sahip olmak için ortalama 15 gün geçmesi gerekiyor fakat bazı kurumlara göre süre değişiklik gösterebiliyor. Silahlı güvenlik görevlileri ortalama 5.500 – 8.500 TL arasında maaş alıyor. Güvenlik görevlilerinin istihdam sahası oldukça geniştir ve güvenlik görevlileri örneğin kamu dairelerinde, kamu idaresinde, hastane ve okullarda, havaalanlarında, bankalarda, spor müsabakalarında ve daha birçok alanda çalışma imkanı bulabilirler.

GÜVENLİK GÖREVLİSİ VE KORUMA İŞE ALIMLARINDA ARANAN ŞARTLAR

Güvenlik görevlisi alım şartları ise genel olarak şöyle belirlenmiştir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Görevi yapmaya engel ruh ve vücut sağlığında herhangi bir sorunun olmaması,
  • En az 22 yaşında olmak,
  • En az lise mezunu olmak,
  • Kamusal haklardan yoksun olmamak,
  • 1 yıldan daha fazla hapis cezasına çarptırılmamış olmak,
  • Silahlı koruma ve güvenlik görevlisi olabileceğini gösteren sağlık raporuna sahip olmak.