Genel

Memurların zam farkı yatmamıştı; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan tarih geldi! Dul ve yetim aylığı alanlara da yatacak…

Kurban Bayramı öncesinde temmuz ayı maaşlarını alan memurlar, maaştan gelen zammı henüz almamıştı. Hem memurların hem de memur emeklileri ile bu emeklilerin hak sahipliği nedeniyle dul ve yetim aylığı alanların alacağı fark için tarih bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi.

1 TEMMUZ’DA YATACAK

Enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşmeden doğan zam haklarını temmuz ayında ara zam olarak alan memur ve memur emeklileri, yüzde 34,85 oranındaki enflasyon farkının üzerine yüzde 7,5 toplu sözleşme zammı almış, yani maaşlarına yüzde 41,69 zam almıştı. Maaşlarını Kurban Bayramı öncesinde zamsız bir şekilde alan memur ve memur emeklilerinin zamları ise, sonra alacağı öğrenilmişti. Zam tarihini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, farkların 28 Temmuz 2022 Perşembe günü hesaplara geçeceğini duyurdu.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLAR DA YARARLANACAK

Emekli ve memur emeklileri gibi Emekli Sandığı’ndan emekli olan kişilerden dul ve yetim aylığı alan vatandaşların da zamdan yararlanacağı ve zam farkını 28 Temmuz 2022 Perşembe günü alacağı öğrenildi. Farkları PTT aracılığıyla alacak olan toplam 2 milyon 385 bin 799 kişiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 6 milyar 447 milyon 227 bin 858 lira fark ödemesi yapacağı açıklandı.

EN DÜŞÜK FARK BİN 788 TL

Maaşlarını aylık olarak alan memur ve memur emeklilerinin bu ay bir aylık fark alacağı öğrenilirken; üç aylık alanlar için farkların maaş alacağı aya göre hesaplanarak yatırılacağı öğrenildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, üç aylık maaş dönemi mayıs-haziran-temmuz olanlar 1 aylık fark alırken, maaş dönemi haziran-temmuz-ağustos olanlar 2 aylık; maaşları temmuz-ağustos-eylül olanlar ise tam 3 aylık fark alacak. Öte yandan en düşük ödenecek olan fark tutarı bin 788 TL iken; en yüksek ödenecek fark 6 bin 858 TL’ye ulaşacak.