Editörün SeçtikleriGündem

Sağlık Bakanlığı son dakika duyurdu: Maymun çiçeği için harekete geçildi! Türkiye’deki herkesi kapsıyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün acil olarak toplanma kararı aldığı maymun çiçeği virüsü ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Sağlık Bakanlığı son dakika duyurdu. Maymun çiçeği virüsü için harekete geçildi. Ülkemizde yaşayan herkesi yakından ilgilendiriyor. Bakanlık DSÖ’nün maymun çiçeği için acil durum ilan etmesinden sonra yeni bir rehber yayımladı.

İlk olarak Avrupa’da etkili olan ve kısa süre içerisinde çok sayıda kişide görülen maymun çiçeği virüsü geçtiğimiz günlerde ülkemizde de görülmüştü. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçerek bu virüs için yeni bir rehber açıkladı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELER?

Maymun çiçeği virüsünün belirtileri ve detayları Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı. Yayımlanan tabloda ilk 5 günün ön planda olduğu belirtildi. Sık görülen belirtiler arasında ateş, yoğun baş ağrısı, lenf düğümlerin şişmesi, sırt ağrısı, yoğun halsizlik gibi kriterler görülüyor.

Vücutta deri döküntüsü hemen başlamıyor. Genel olarak ateşten 1-3 gün içerisinde başlıyor. Vakaların genel olarak yüzde 95’inin yüzünde yüzde 75’inin el avuçları ve ayak tabanları etkileniyor.

VAKALAR NE KADAR DEVAM EDİYOR?

Genelde 2 ila 4 hafta süren semptomlarının olduğu ve kendini sınırlayan bir hastalık olduğu raporda yer aldı. Ancak ağır vakaların da ortaya çıkabileceği belirtildi.

KULUÇKA SÜRESİ

Maymun çiçeğinin kuluçka süresi, riskli temastan semptomların başlangıcına kadar olan süre genellikle 6-14 gündür, ancak 5-21 gün arasında değişebilir. Bir hayvan ısırığı veya tırmalaması öyküsü olan kişiler, dokunsal/temasla maruziyete sahip olanlardan daha kısa bir kuluçka süresine (13’e karşı 9 gün) sahip olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BULAŞMA YOLU

İnsandan insana bulaşma, enfekte kişinin ı ile uzun süreli yakın temas, cilt lezyonları ile doğrudan bütünlüğü bozulmuş deri veya göz, burun, ağız mukozaları gibi temas veya yakın zamanda cilt lezyonları başlayan birinin nesneleriyle (yatak çarşafı, havlu vb.) yakın temastan kaynaklanabilir.

Bulaşma, enfekte anneden bebeğe plasenta yoluyla geçiş şeklinde de olabilir. Bu durumda doğumda ve doğumdan hemen sonra yenidoğanda doğuştan maymun çiçeği hastalığı bulgularına yol açabilir.