Genel

İşsizlik maaşına zam geldi! İşten ayrılana aylık 5 bin 137 TL ödeme yapılacak!

Temmuz ayında, memur ve emekli maaşlarında yapılan düzenleme ile birlikte bu yıl asgari ücret fiyatında da düzenleme yapıldı. Normal şartlarda Aralık ayında belirlenen ve Ocak ayından itibaren uygulanan asgari ücret zammı, 2022 yılında hızla artan enflasyon nedeniyle Temmuz ayında da yapıldı. Temmuz ayında asgari ücrete %30 oranında ek zam uygulandı ve böylece net asgari ücret 5.500 TL oldu. Ancak bu düzenleme ile sadece asgari ücretlilerde değil, işsizlik ödeneği alanların aylıklarında da artış olarak görüldü. 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli %30’luk asgari ücret zammının ardından işsizlik maaşı da artış gösterdi. Temmuz 2022 itibariyle işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte detaylar…

ASGARİ ÜCRET ARTIŞIYLA İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTTI

Asgari ücret zammı normal şartlarda, her yıl Aralık ayında belirleniyor. Ancak 2022 yılında küresel enflasyondaki artış ve buna paralel olarak Türkiye’de enflasyonun hızla artmasından dolayı eriyen zamlar nedeniyle asgari ücrete yıl ortasında ek zam uygulandı. 1 Temmuz 2022’den itibaren geçerli olmak üzere asgari ücrete %30 oranda zam yapıldı ve net asgari ücret 5.500 TL oldu. Artan asgari ücretle birlikte, bir iş yerinde çalışırken istek, yetenek, sağlık ve yeterlilik olmasına rağmen herhangi bir kasıt ya da kusur olmaksızın işten çıkarılanlara verilen işsizlik maaşında da artış yaşandı.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLDU?

İşsizlik maaşı, belirtilen şartlar altında, kendi isteği dışında işten çıkarılan sigortalı çalışanlara belli bir süreliğine, daha önce çalıştığı işyerinde aldığı maaş tutarına ve son 4 aylık prime esas kazancına göre veriliyor. Bu nedenle de işsizlik maaşlarında tutar ve süre değişiklik gösterebiliyor. İşsizlik maaşı günlük olarak, son 4 aylık prime esas kazanç hesaplanarak dikkate alınan günlük ortalama brüt kazancın %40’ı olarak veriliyor.

Bu kapsamda asgari ücret düzenlemesi sonrasında en düşük işsizlik maaşı da 2 bin 568 TL olarak belirlendi. Öte yandan yüksek ücret ile çalışmış olup işsiz kalanlar içinse en yüksek işsizlik maaşı da 5 bin 137,51 TL oldu.