Genel

Ev almaya gerek kalmadı; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu projesinden sonra zaten herkesin evi olacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdüren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın yanı sıra artık vatandaş da kendi sosyal konutunu inşa edebilecek. Türkiye’nin 81 ilinde ortalama 150 bin konut olacak şekilde hayata geçirilecek olan bu dev proje için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, hazine arazilerini yüzde 10 peşinat ve 15 yılan vadeler ile vatandaşlara satacak. Vatandaşlar bu arsalar üzerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan aldığı destekler ile evini yapabilecek.

BAKAN KURUM, MÜJDEYİ VERDİ

Geçtiğimiz gün Ankara ilinin Çankaya ilçesinin İleri Mahallesi’nde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreninde önemli açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini müjdeledi. Hem TOKİ hem de bakanlık destekli olarak yapılacak bu konutların 81 ilde hayata geçireceğini belirten Bakan Kurum; “İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibarıyla, Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız” açıklamalarında bulundu.

ARSA ALIMLARINDA KDV MUAFİYETİ SAĞLANACAK

Her geçen gün artan emlak fiyatlarına karşı harekete geçen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ konutlarında yeni bir yöntemi daha devreye sokacak. Vatandaşlara konuttan önce arsa satışı gerçekleştirmeyi amaçlayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, özellikle fiyatların hızla arttığı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi büyükşehirlerde hazine arazilerini de sosyal konutlar için kullanacak. Sadece TOKİ kapsamında değil, sattığı arazi üzerine vatandaşın kendi konutunu da yapmasına izin verecek olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, arazinin metrekaresine göre, müstakil yapıdan 3 – 4 katlı binalara kadar konut yapılmasını destekleyecek. Öte yandan arsa ile ev yapımı gerçekleştirecek olan vatandaş, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resim, harç ve Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti ile desteklenecek.