Editörün SeçtikleriGündemKamu Personelleri

Son dakika resmen yeni dönem başladı! Çalışma hayatında yeni dönem başlıyor: İstedikleri gibi uzatabilecekler

Kamuda çalışan erkek memurun sakal bırakabilmesine izin veren yönetmelik güncellemesi yayımlandığı belirtilerek bu adım sonrası kamudaki erkek memurlara sakal bırakmanın serbest olduğu ifade edildi.

SAKAL KESME ZORUNLULUĞU KALDIIRLDI

Kamuda çalışan erkek memurun sakal bırakabilmesine izin veren yönetmelik güncellemesi yayımlandığı belirtilerek mevzuata işlenen karara göre, erkek memurun her gün sakal tıraşı olmasını zorunlu kılan ibare, Danıştay tarafından iptal edildiği aktarıldı.

Kamuda erkek memurlara sakal bırakma serbestliğine ilişkin Danıştay 12. Dairesi’nin bu kararı Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan Mevzuat Bilgi Sistemi’ne işlendi. Atılan bu adım sonrası kamudaki erkek memurlara sakal bırakmak serbest hale geldi.

DANIŞTAY İPTAL ETTİ

Konu ile ilgili olarak Danıştay tarafından Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin ilgili maddesinde (erkek personel için) yer alan “Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz…” ibaresinin iptaline karar verdi. Bu doğrultuda kamu kurumlarında erkek memurların sakal kesme zorunluluğu ortadan kaldırıldığı ifade edildi.

Danıştay, 2020 yılında da mevzuatta yer alan “Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir” ibaresinin iptaline karar vermişti.