Gündem

Ülke korkunç felaket yaşadı! Onlarca kişi hayatını kaybetti: 45 kişi hala kayıp! Gelen bilgiler korkunç

İran Kriz Yönetimi Teşkilatı Yeniden Yapılanma ve Rehabilitasyon Teknik ve Koordinasyon Başkan Yardımcısı Nejat Cihani, İran’ın resmi ajansı İRNA’ya yaptığı açıklamada çok önemli bilgiler paylaştı. Açıklamada son bir haftada yaşanan sellerde 69 kişinin hayatını kaybettiği ve 45 kişinin hala kayıp olduğu ifade edildi.

69 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Cihani, sel felaketinde hayatını kaybeden 69 kişi arasında 6 Irak vatandaşının da bulunduğuna dikkat çekerek yaptığı açıklamalarının devamında “Kayıp 45 kişiden 3’ü Iraklı. Ayrıca son selde 3’ü Irak vatandaşı olmak üzere 39 kişi de yaralandı” ifadelerini kullandı.

Ülkede 24 eyaletin sel ve yağmurdan etkilendiğini kaydeden Cihani, selde en fazla can kaybının Tahran eyaletinde yaşandığını, onu Kirman, Yezd, Mazenderan, Merkezi, Sistan-Balucistan ve Loristan eyaletlerinin izlediğini aktardı.

KIYILARDAN UZAK DURULMALI

İran resmi makamları selden etkilenen bölgelerde arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra selzedelere yardım çalışmalarının da devam ettiği paylaşılırken yetkililer tarafından yapılan açıklamada yağışların devam etme olasılığına karşı vatandaşlara nehir ve kanal kıyılarından uzak durma uyarısı yapıldığı vurgulandı.

Öte yandan Ulusal Tahmin ve Kriz Yönetimi Merkezi, ülkeyi etkisi altına alan şiddetli yağışların pazartesiye kadar devam edeceğini duyurmuştu. Son olarak İran Kızılayı Yardım ve Kurtarma Başkanı Mehdi Velipur, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, ülke genelinde etkili olan sel felaketinde 61 kişinin hayatını kaybettiğini, 32 kişinin de kayıp olduğunu belirtmişti.