Editörün SeçtikleriGündem

Uçak, otobüs ve metrolarda yeni kısıtlama hakkında açıklama! Bakan Koca’dan beklenen haber geldi

18 -24 Temmuz 2022 tarihli haftalık vaka tablosunda vaka sayısı 365 bin 424 olduğu belirtilerek yaşanan vaka artışları nedeniyle vatandaşlar yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceğini araştırmaya başladığı ifade edildi. Bu doğrultuda özellikle otobüsler, metrolar, uçaklarda kısıtlamaların uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu oldu. Bu konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yaptı.

KISITLAMALAR GÜNDEMDE YOK

Bakan Koca, Sabah yazarı Yavuz Donat’a açıklamalarda bulunarak “Yeni bir sınırlama gündeminizde var mı? Toplu taşıma araçlarında, uçaklarda… ” sorusuna yanıt verdi. Bakan Koca açıklamalarında kesinlikle gündemde olmadığını belirtti.

Türkiye’de corona virüsü salgını nedeniyle geçtiğimiz senelerde 65 yaşın üzerindekiler ve ek hastalığı olanlar için çeşitli tedbir kararları alınmıştı. Vaka sayılarında son dönemde yaşanan artışa bağlı olarak Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

MESAFEYE DİKKAT EDİLMELİ

“Evet… Son birkaç haftadır, vakaların artışıyla birlikte, aşıya yoğun ilgi olduğunu, aşı yaptırmak isteyenlerin sayısının arttığını görüyoruz Özellikle 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ısrarla öneriyoruz… Hatırlatma dozunu mutlaka yaptırsınlar. Hele de 65 yaş üstü ve ek bir hastalığı olanlar… Risk biraz daha fazla… Mümkünse kalabalık ortamlara girmesinler… Maske taksınlar… Mesafeye dikkat etsinler.”

Sağlık Bakanı Koca açıklamalarında corona virüsü ile bir süre daha yaşanacağını belirterek kişisel tedbirlerin mutlaka alınması gerektiğini paylaştı.