Editörün SeçtikleriEğitimGündemKpss

Son dakika, son dakika! KPSS soruları sızdırıldı mı! ÖSYM az önce resmen duyurdu, detaylar belli oldu

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, KPSS sorularının daha önce bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna dair iddialar hakkında bir duyuru yayımladı. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) geçtiğimiz pazar günü iki oturumda gerçekleştirildi ve sınavın ardından KPSS cevap anahtarı, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayımlandı.

SORULAR SIZDIRILDI MI?

Bununla beraber cevap anahtarının kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Twitter’da bir yayınevinin deneme sınavlarında sorduğu soruların pek çoğunun, KPSS’de seçenekler dahi değiştirilmeden aynen sorulduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Bu iddialar ise KPSS sorularının sızdırılıp sızdırılmadığı konusunda vatandaşları tedirgin etmişti. Bunun üzerine Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından bir duyuru yapıldı.

YAPILAN DUYURU

ÖSYM iddialara ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

İDDİALAR ASILSIZ

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”