Editörün SeçtikleriGündemKamu PersonelleriKpssMevzuat

Son dakika! KPSS soruları mı sızdı! ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan flaş açıklama

31 Temmuz 2022 tarihinde gerçekleşen KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavının ardından çarpıcı bir iddia gündeme geldi ve sosyal medya kullanıcıları bir yayınevi(Yediiklim Yayınevi)nin deneme sınavlarında sorduğu soruların şıklarına kadar aynı olduğunu paylaştı.

GÖREVDEN ALINDI

Sosyal medyada büyük tepki çeken bu olayın ardından sınava girenler YÖK ve ÖSYM Başkanı’nın istifaya davet ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dikkat çeken karar alındı ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Bu karar ise gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

ÖSYM AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ÖSYM’nin gündemdeki konu hakkında Twitter üzerinden bir açıklama yaptı ve iddiaların asılsız olduğunu belirtmişti. Bu açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI DUYURDU

İletişim Başkanlığı tarafından da sosyal medya üzerinden bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

İletişim Başkanlığı’nın paylaşımını alıntılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan da bir açıklama yaptı. Erdoğan açıklamalarında tek bir kişinin bile mağdur olmasına müsaade etmeyeceklerini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz”