Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Beklenen ödemeler başladı! e-Devletten paranıza bakın: PTT’ye gidip 2.561 TL paranızı alabilirsiniz

SGK tarafından her ay destek ödemesi yapılırken 2 bin 561 TL ödemelerin yapıldığı belirtilirken en az 6 ay en fazla 10 ay boyunca devam edeceği ifade edildi. Sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden kendi rızası dışında çıkarılan bir işçinin 30 gün içinde başvuru yapması durumunda İŞKUR tarafından şartlar sağlanıyorsa eğer işçiye maaş bağlanıyor. Söz konusu ödemeler başladığında ise e-Devlet üzerinden kontrol edilebilecek ve PTT üzerinden alınabilecek. Buna göre ödeme almaya devam eden vatandaşlar e-Devletten paralarını kontrol edebilir ve PTT şubelerinden alabilir.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Bu ödemeden yararlanmak isteyen kişilerin bazı şartlara da haiz olması gerektiği paylaşıldı. Bu noktada işveren tarafından işten çıkarılmış olmak olurken maaş almak için prim ödeme şartını da yerine getirmek gerektiği aktarıldı. Bu doğrultuda son 3 yılda en az 600 gün primi olmayan kişi işsizlik maaşı alamayacağı belirtilerek 3 yılda içerisinde en az 600 gün primi olan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay, 1080 gün primi olan 10 ay işsizlik maaşı alabileceği vurgulandı.

ARANAN ŞARTLAR

Bu ödemeden yararlanmak isteyenlerde aranan şartlar ise şöyle aktarıldı:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

NE KADAR ÖDENECEK?

İşsizlik maaşının en yüksek tutarı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’i olabildiği belirtildi. 2022 yılının ikinci yarısında en düşük işsizlik maaş 2 bin 561 lira, en yüksek işsizlik maaşı 5 bin 123 lira oldu. Yeni asgari ücret zammı ile işsizlik maaşı ödemeleri de zamlandı.

NOT: Ayrıca ödeme alan vatandaşlar e-Devlet üzerinden ödemelerinin yatıp yatmadığını kontrol edebilir.