Genel

KYK faizlerinde son dakika! KYK borçlarında faizler ne zaman silinecek? Düzenleme ne zaman Meclis’e gelecek?

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada KYK kredi borçlarında sadece anaparaların ödeneceğini ve faizlerin silineceğini açıklamıştı. Milyonlarca KYK borçlusu vatandaşı çok yakından ilgilendiren bu gelişmenin ardından vatandaşlar sosyal medyada borçlarına ilişkin bilgileri paylaşarak henüz kendilerinde borçlarda faizlerin silinmediği görselleri paylaştıkça beklentilere endişeler de dahil olmaya başladı. KYK borçlarında faizlerin ne zaman silineceği merak edilirken, KYK faizlerine ilişkin son dakika bilgileri gündeme gelmeye başladı. KYK borcunu faiziyle ödeyenler faiz kısımlarını geri alabilecek mi? KYK borçlarında faizler ne zaman silinecek? İşte tüm detaylar…

FAİZLER NE ZAMAN SİLİNECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temmuz ayında gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından öğrencilerin KYK kredi faizlerinin silineceğini açıklamasından sonra hükümet kurmayları da çalışmalara başladı. Buna göre KYK borçlarında Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) farkına göre belirlenen geri ödeme tablolarında, yasal düzenlemeler yapılacak. Hükümet kurmayları KYK borçlarına ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girene kadar borcunu ödeyemeyenler için başlatılan haciz işlemlerinin de durdurulacağını açıklamıştı.

KYK BORÇLARINDA FAİZLER NASIL SİLİNECEK?

KYK kredi faizlerinin silinmesi ile ilgili çalışmalara dair tüm gelişmeler Eylül 2022 döneminde netlik kazanacak. Düzenleme yeni yasama yılında, yani Ekim 2022’de Meclis’e sunulacak. Takvim’in haberine göre KYK ödemelerinde faizlerin silinmesin yönelik düzenleme çalışmalarında sahalardan gelen talepler Gençlik ve Spor Bakanlığı il parti yönetimlerine iletildi. Bu kapsamda, söz konusu çalışmalarda 2 formül üzerinde duruluyor.

MASADAKİ FORMÜLLER

Söz konusu formüllerin ilkinde faizlerin tek seferlik silinmesi yerine, bundan sonraki dönemlerde KYK kredilerinde sadece anaparanın alınmasına yönelik bir düzenleme üzerinde duruluyor. Öte yandan diğer formülde ise her yıl %5 veya %10’a sabitlenmesi planlıyor. Hükümet kurmaylarından gelen açıklamada “Diğer öğrencilerde bir hak kaybının yaşanmaması için çalışıyoruz. Bu süreçte 2 formül üzerinde duruyoruz. Çalışmalarımızı Eylül ayında netleştireceğiz” ifadeleri yer aldı.