Ekonomi

Emeklilere önümüzdeki ay alacağı maaş ile artı 7 bin 500 TL yatacak; e-Devlet Kapısı’ndan başvuru yapmak yeterli olacak!

Bankaların gerçekleştirdiği emekli promosyonlarına zamlar, son zamanlarında emeklilerin yakın markaja aldığı konulardan biri oldu. Haziran ayında 3 bin 500 TL seviyelerine çıkmış olan emekli promosyonları, ağustos ayı itibariyle iki kattan fazla artarak 7 bin 500 TL kadar yükseldi. Hal böyle olunca da emekliler, verdikleri taahhüdü bozmanın bir yolunu aramaya başladı.

EMEKLİ PROMOSYONLARINA ZAM GELMESİ TAAHHÜT BOZMA YOLUNU ORTAYA ÇIKARDI

Emekli promosyonlarında verilen tutar 3 yıllık olarak ödeniyor. Yani emekli, aslında taahhüt verse de tek taraflı olarak bu taahhüdü bozma hakkına sahip oluyor. Elbette, promosyonu geri ödemek kaydıyla. Emeklilere promosyonların üç yıllık olarak ödeniyor olması taahhüdün bozulduğu tarih ile promosyon alınmaya başladığı tarih arasının hesaplanması gerekiyor. Taahhüdünü bozmak isteyen emekli toplam promosyon tutarından çıkarılan bu tutarın ardından kalan tutarı bankaya geri ödeyerek promosyonu bozabiliyor. Yeni promosyon anlaşmasını dilediği banka ile yapabilen emekliler zamlı promosyonlardan bu yolla yararlanabiliyor.

BİR KEZ DAHA ZAMLANDI

Geçtiğimiz ay promosyonlarına zam yapan Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA, promosyonlarda 5 bin TL’ye varan ödemeler gerçekleştirmeye başlamıştı. Emeklilere Akbank’ın 7 bin TL’ye varan promosyonlar ödemesi yapacağının öğrenilmesinin ardından Yapı Kredi Bankası ve Garanti BBVA da arka arkaya promosyonlarına zam yaptı. Bu ay itibariyle emekli maaşını taşıyanlara 7 bin 250 TL’ye varan promosyon verecek olan bu bankalar, ek promosyonlar ile birlikte bu tutarı 7 bin 500 TL’ye çıkarttı. Öte yandan ING Bank, Türkiye Finans Bankası, QNB Finansbank ve Türkiye İş Bankası, 5 bin TL’ye varan promosyonlar öderken, TEB ise 5 bin 500 TL’ye varan promosyonlar ödemeye başladı.

ŞUBEYE GİTMEYE GEREK YOK

Promosyonları zamlı bir şekilde almak isteyen vatandaşların şubeye gitmesine de gerek bulunmuyor. E-Devlet Kapısı içerisinden emekli maaşını dilediği gibi taşıyabilen emekli banka müşterileri, taahhüdünü de aynı şekilde buradan iptal edebiliyor.