Genel

Kredi çekmeden öne mutlaka okuyun ve bu hataları asla yapmayın! Kredi başvurusunun anında onaylanması için gerekli olan tek şey…

Son zamanlarda kredi kullanımına artan talebe paralel olarak yükselen kredi borçluları, kredi okuryazarlığının yayılmasını zorunlu hale getirdi. Bu hafta köşesini kredi okuryazarlığına alınan Bilal Emin Turan, pek çok konuda kredi çeken vatandaşları uyardı.

KREDİ ÇEKMENİN TEMEL ADIMI GELİR-GİDER HESABI

İhtiyaçlar için çekilen krediden konut ya da taşıt gibi özel ihtiyaçlara yönelik oluşturan kredi paketlerine kadar tüm kredi kullanan vatandaşlara doğru kredi okuryazarlığına ilişkin bilgilendirme sağlayan Bilal Emin Turan, kaleme aldığı yazısında vatandaşları; “İlk kural gelir-gider hesabı. Yani kredi çektiğinizde aylık ödeyebileceğiniz taksitleri dikkatlice belirlemeli ve kredi vadesini buna göre ayarlamalısınız. Aksi halde kredi geri ödemesinde yapılacak aksaklıklar, kredi notunuzu da etkileyeceğinden daha sonra kredi almanızı zorlaştırır. ‘Taksit/aylık gelir oranı’nın yüzde 40- 50’yi aşmamasına dikkat edin. 10 bin lira geliriniz varsa taksit 4-5 bin lirayı aşmamalı. Bu hesabı yaparken hesapta olmayan acil durumları da göz ardı etmeyin. Bu durumlara karşı ‘acil durum fonu’nuz olmalı” sözleri ile özellikle gelir-gider hesabı yapmak konusunda uyardı. Ardından kredinin en uygun olanı seçmenin önemine değinen Bilal Emin Turan, “Kredi başvurusu yapmadan önce tüm bankaların kredi şartlarını araştırmak ve en uygun bankadan yana tercih kullanmak en başta para kazanmanızı sağlar. Örneğin 30 bin lira ve 24 ay vadeli bir ihtiyaç kredisinde karşılaştırma yaparak kredi çekenin 5-6 bin lira civarı tasarruf imkanı bulunuyor. Çünkü şu sıralar aylık yüzde 2.05 veya yüzde 3 faizle kredi veren bankalar var. Yani makas farkı çok. Bunun için tek bir bankaya bağlı kalmadan iyi araştırma şart” dedi.

BİLAL EMİN TURAN, KREDİ KULLANANLARI UYARDI

Kaleme aldığı yazısında banka kredisi kullananları uyaran Bilal Emin Turan, vatandaşların kredi kullanımı için yasal takibe düşmemesi gerektiğinin altını çizdi. Bilal Emin Turan’ın haberinin konuya ilişkin kısmında; “Kredi ya da kredi kartı ödemeleriniz yüzünden takibe düştüyseniz borcunuzu kapatsanız bile bir süre kredi kullanamazsanız. Ödeme sıkıntısı yaşayacaksanız bunu önceden bankayla görüşüp, yapılandırma ve vade uzatma gibi seçenekleri talep edebilirsiniz. Bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda ya da online başvuru yaptığınızda sonucu bekleyin. Üst üste yapılan başvurular kredi notunu etkiler. İhtiyaç ve taşıt kredisinin erken ödenmesi halinde, konut kredilerinde olduğu gibi ceza yansıtılmaz hatta faiz indirimi uygulanır ve kalan anapara ödenir. Ara ödeme yaparak kâr elde etmeniz, taksitleri düşürmeniz mümkün. Ancak bu kârın ne kadar olacağını ve yeni ödeme planını bankanıza danışarak öğrenmenizde fayda var” ifadeleri yer aldı.