Genel

Resmi Gazete’de yayınlandı; balıkçılara resmen müjde gibi geldi! Balon balığının avına verilen destek miktarı 2022 yılında…

Kara sularına yakın bir halde seyreden ve denizdeki biyolojik çeşitliliği azaltan yabancı istilacı balon balığına av serbestliğinin devam edilmesine karar verildi. Resmi Gazete’de geçtiğimiz günlerde yayınlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı ile 2022 yılının ocak ayından itibaren avlanacak olan balon balıklarına ödenecek destek miktarı da artırıldı.

BALON BALIĞI AVI SERBEST

Bir süredir Türkiye’de biyolojik su çeşitliliğini tehdit eden yabancı istilacı balon balığına karşı yapılan avlar destekleniyordu. Bu destek kapsamında değişikliğe giden Cumhurbaşkanlığı, geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı yayınladı. Bu karar doğrultusunda balon balığına verilen avın artırıldığını duyuran Cumhurbaşkanlığı, desteklerin artmasıyla birlikte su ekosisteminin koruna bilirliği ve sürdürebilirliğinin sağlanmasının amaçlandığını belirtti.

AVLANMAYA DESTEK VERİLECEK

Av desteği kapsamına alınan nadir balık türlerinden biri olan balon balığının özellikle kıyılardan temizlenebilmesi adına verilen destek ödemelerinden yararlanmak için avlanmaların ruhsatlı tekneler ve gemiler ile yapılmasının şart olduğu yayınlanan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı ile öğrenildi. Bu kararın ardından 2022 yılında balon balığının adedi başına ödenecek av desteği miktarı da ortaya çıktı.

VERİLECEK DESTEK MİKTARI ADET BAŞINA 12 LİRA 50 KURUŞU BULACAK

Özellikle Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere balon balığı avına verilen destek miktarının artırılmasını amaçlayan Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı uygulanmaya başlandı. Bu karar doğrultusunda “lagocephalus sceleratus” adıyla bilinen balon balığı türünün avlanmasında 200 bin adede kadar adet b aşına 12 lira 50 kuruş destek verileceği öğrenilirken; diğer balon balığı türleri için 1 milyon adet ile sınırlı olmak kaydıyla adet başına 2 lira 50 kuruş destek vereceği ortaya çıktı.