Emlak

Ağustos ayı kira artış oranı ne kadar oldu? Ev sahipleri bu ay kiraya ne kadar zam yapabilir?

Temmuz ayı enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte kira artış oranları da merak konusu oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) aylık olarak paylaştığı enflasyon verileriyle birlikte, her ay bir sonraki ayın kira artış oranını belirleyen veriler de belli oluyor. TÜİK, son olarak Ağustos ayında, Temmuz ayına ilişkin enflasyon verilerini paylaştı ve bu verilerle birlikte Ağustos ayı kira artış oranları da belli oldu.

Kira artış oranları, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerinde on iki aylık ortalamaya göre belirleniyor. Ancak geçtiğimiz ayın başında alınan karar ile kira artış oranlarına dair bir düzenlemeye gidilmişti. Atılan düzenleme adımı sonrasında, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra Ağustos ayı kira artış oranı ne kadar oldu? İşte detaylar…

TÜİK ENFLASYON VERİLERİNİ AÇIKLADI

TÜİK, geçtiğimiz hafta içinde Temmuz ayı enflasyon oranlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre Temmuz’da TÜFE %2,37 oranda artarken, yıllık bazda enflasyon artışı %79,60 olarak kaydedildi. AA Finans tarafından 14 ekonomist ile gerçekleştirilen ankette aylık bazda artış beklentisi %3,40 olarak belirlenmişti. Öte yandan aynı anket çalışmasında yıllık enflasyon için beklenti %81,42 olarak belirlenmişti. TÜİK verilerinde beklentilerin altında enflasyon gerçekleştiği görülüyor. TÜİK verilerine göre ayrıca, aylık kira artış oranını belirleyen on iki aylık ortalama ise %49,65 olarak kaydedildi. Peki Ağustos ayı kira artış oranı ne kadar oldu?

KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

Normal şartlar altında kira artış oranları on iki aylık ortalama verileri ile belirleniyor. TÜİK verilerine göre Temmuz ayında on iki aylık ortalama %49,65 olarak açıklandı. Ancak Ağustos ayı kira artış oranı %49,65 olarak belirlenmedi. Zira geçtiğimiz ayın başından itibaren geçerli olmak üzere, Adalet Bakanlığı kararı ile 1 Temmuz 2023’e kadar kira artış oranları azami %25 olarak belirlendi.