Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Yarın sabahtan itibaren fiyatlar değişiyor: Vatandaşlar almak için kuyruk oluşturdu! Acele edin zamlı fiyattan almayın

Son dönemlerde gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Gelen bir son dakika haberine göre ekmek fiyatlarına yarından itibaren zam gelecek. Zamlı fiyatları duyan vatandaşlar zamdan en az etkilenebilmek için halk ekmek bayileri önünde kuyruk oluşturdu.

Ankara halk ekmek fiyatlarına yüzde 50 oranında zam yapacağını açıklamıştı. Bunun üzerine İstanbul ve İzmir’de de halk ekmek fiyatlarına zam geldi. 3 büyükşehir belediyesi ekmek fiyatlarını 3 TL’ye yükseltti. İBB şirketi Halk fiyatlarına ilişkin yaptığı açıklamasında, “Üretimin sürekliliği, kurumun yaşaması için fiyat düzenlemesi kaçınılmaz oldu” dedi.

EKMEK FİYATLARINA PEŞ PEŞE ZAM GELDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) bünyesindeki Halk Ekmek tarafından üretilen ekmeğe 1 TL zam yaptı. Buna göre 2 TL’den satılan ekmek fiyatları 3 TL oldu. Ankara’daki yüzde 50’lik zam kararı sonrasında İzmir ve İstanbul’da zam kararı aldı.

ZAM ZORUNLU OLDU

ABB’den yapılan açıklamada, “Önceki fiyat artışının yaşandığı 2 Mart 2022 tarihinden bu yana unda yüzde 80, mayada yüzde 81, elektrikte yüzde 67, doğal gazda yüzde 75, işçilikte yüzde 37, nakliye/büfe payı maliyetinde yüzde 39 ve diğer kalemlerde (amortisman, bakım gibi) yüzde 17 fiyat artışı yaşanmıştır. Maliyetlerdeki bu yüksek artışlar Halk Ekmek’te de fiyat artışını zorunlu kılmıştır.

Ankara Halk Ekmek’in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 8 Ağustos 2022 tarihi itibarıyla kar elde etmeksizin ve maliyetine 3 lira olarak belirlenmiştir. Piyasada 200 gram normal ekmek halen 4 TL’ye satılmaktadır. Yeni uygulama İstanbul, İzmir ve Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır” denildi.

İZMİR’DE YÜZDE 20 ZAM

İzmir Büyükşehir Belediyesi de Halk Ekmek fiyatını yüzde 20 artışla 2.5 liradan 3 liraya yükseltti. Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan ve artan maliyetlere dikkat çekilen açıklamasında şu ifadeler yer aldı:”İzmirliye ucuz ve sağlıklı ekmek ulaştırmak için üretip Halk Ekmek Büfeleri’nde kar gözetmeden sattığımız ekmek fiyatında aşırı artan maliyetler nedeniyle düzenleme yapmak zorunda kaldık. 08.08.2022 Pazartesi gününden itibaren ekmeğimizin fiyatı 2,5 lira yerine 3 lira olacaktır.”

“FİYAT DÜZENLEMESİ KAÇINILMAZ OLDU”

İBB şirketi Halk Ekmek A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, 2 TL’lik normal ekmek fiyatının 3 TL’ye çıkardıklarını açıkladı. Nama, “2 TL’ye dayanılacak gibi değildi. 3-4 aydır ekmeği zararına satıyorduk. Fırıncıların 210 gram ekmeği 5 TL’ye sattığı piyasada, 250 gramlık normal ekmeğimizin fiyatını 3 TL’ye çıkardık. Üzgünüz ama başka çaremiz kalmadı. Üretimin sürekliliği, kurumun yaşaması için fiyat düzenlemesi kaçınılmaz oldu” diye konuştu.