Editörün SeçtikleriEğitim

Ve resmen belli oldu: MEB açıkladı! Ağustos sonunda ..

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli bir açıklama yapıldı. MEB yaptığı duyurusunda Ağustos ayının sonunda tamamlanacağını açıkladı. 10 bin okul projesinde resmen sona gelindi. Proje için seçilen dezavantajı ilk 10 bin ortaokulun fiziki alanları güçlendirildi. Veli, öğretmen ve öğrenci için eğitim destekleri verildi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer başkanlığında bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Bakan Yardımcıları ile bütün birim amirleri ve 81 ilin milli eğitim müdürleri de katıldı. İşte bakanın o açıklamaları

BAKAN ÖZER AÇIKLADI

Özer toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada en çok önem verdikleri alanın eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek ve tüm öğrencilerin bulundukları bölgeden, ailelerinin gelir seviyesinden bağımsız olarak en nitelikli eğitime erişimini sağlamak olduğunun altını çizdi. Bakan Mahmut Özer, bu amaçla iki önemli projeyi hayata geçirdiklerini söyleyerek bunlardan birinin okul öncesi eğitime erişimi artırmak, diğerinin de Temel Eğitimde 10.000 Okul olduğunu kaydetti.

Temel Eğitimde 10.000 Okul projesinde görece dezavantajlı olan 10.000 ilk ve ortaokulun fiziki imkânlarının iyileştirildiğini, altyapısının, atölyelerinin, kütüphanelerinin, spor tesislerinin güçlendirildiğini ve öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin çok kapsamlı eğitimlerden geçirildiğini anlatan Bakan Özer, aynı zamanda öğrencilerin velilerine yönelik olarak halk eğitimi merkezleri üzerinden eğitimler düzenlendiğini, öğrencilerin de temel becerilerini güçlendirecek eğitimlerin öğretim materyalleri ile desteklendiğini ifade etti.

3 milyar lira bütçesi olan projenin tamamlanmak üzere olduğu müjdesini paylaşan Özer, “Yaklaşık 2.9 milyar liralık bütçemizi tüm sahamızda kullanmış bulunuyoruz. İnşallah, ağustos ayının sonuna kadar projeyi nihayetlendireceğiz ve eylülün ilk haftası içinde kapanışıyla ilgili bir değerlendirme toplantısını tüm kamuoyuyla paylaşacağız.” diye konuştu.