Emlak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yeni evlenecek gençlere müjde: TOKİ, bu kez yüksek kiraları tamamen bitirecek! Üstelik…

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), yeni bir proje için düğmeye bastı. Kira fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan bu projenin müjdesini veren Bakan Murat Kurum’un hemen ardından konuya ilişkin ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

ÖNCELİK İLK KEZ EVLENECEKLERİN

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamalarında; “İnşallah yeni sosyal konut projelerimizi de önümüzdeki ay itibarıyla, Cumhurbaşkanımızın milletine vereceği büyük bir müjdeyle duyuracağız” ifadelerini kullanmıştı. Konuya ilişkin ilk açıklamayı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz Kabine Toplantısı’nın ardından; “TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 170 bin vatandaşımızı ev sahibi yaparak ekonomik, sağlıklı, güvenli konut üretiminde dünyada eşi benzeri olmayan bir başarı ortaya koyduk. Ülkemizin 81 şehrinde hız kesmeden toplu konut projelerini sürdürüyoruz. Şimdi de Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz” dedi. Özellikle ilk kez evleneceklere müjdeyi beren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk kez ev sahibi olacak vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bu proje bitmek üzere. Sıfır atık uyumlu, enerji verimli malzemelerle yapılacak bu konut projesinde yenilenebilir enerji sistemi kullanılacaktır. Bu adım son dönemde ciddi şikayet konusu olan kiraların düşmesine de yol açacaktır. Şehit yakınları, gaziler ve emeklilere her zamanki gibi yer ayrılacaktır. Ayrıca ilk defa evlenen geçlerimiz de kota sahibi olacaktır” açıklamalarında bulundu.

ŞARTLAR HENÜZ NET DEĞİL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından TOKİ’nin yeni yapacağı sosyal konut projesinin şartları da merak edilir hale geldi. Henüz kura ve ihaleli satışlarındaki şartlarını arayıp aramayacağı bilinmeyen TOKİ’nin önümüzdeki günlerde yeni konut projesine ilişkin detaylı bir açıklama yapacağı öğrenildi.

BAŞVURU TARİHLERİ EYLÜL DE BELLİ OLACAK

TOKİ’nin 81 ilde hayata geçireceği yeni sosyal konut projesi kapsamında başvuru tarihlerinden fiyatlara kadar pek çok detayın eylül ayında netleşeceği konuşulmaya başlandı. Öte yandan daha önce vatandaşların hazine arazi kullanımına izin verileceğinin sinyallerini veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un projenin o detayıyla ilgili yapılan çalışmaları da kamuoyuyla önümüzdeki günlerde paylaşması bekleniyor.