Editörün SeçtikleriGündem

Kabus yeniden başladı: Vakalar çok hızlı arttı! Çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı

Gelen bir son dakika haberine göre Kurban Bayramı’nda zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılanlar sonrasında kabusun yeniden başladığı duyuruldu. Bolu merkeze bağlı Yuva Köyü’nde zehirlenme vakaları yeniden artmaya başladı. İl Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekipler, köydeki içme sularından yeniden numune aldı.

Kurban Bayramı’nda Yuva Köyü’nde çok sayıda kişide ishal ve mide bulantısı şikayeti görüldü. Vakaların artmasından sonra valilik tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre 141 kişi şikayetleri ile birlikte hastaneye kaldırıldı. 1 kişi de hayatını kaybetti.

2 KİŞİ ENTÜBE OLDU

Köyde zehirlenme şüphesi ile hastaneye başvuran ve durumu kötüye giden 15 ve 17 yaşlarındaki 2 kişinin entübe edildiği bilgisi geldi.

Valilik tarafından 14 gündür vaka sayıları açıklanmazken, köyde aynı belirtileri gösteren ve yoğun bakım ünitesinde tedavileri devam eden kişilerin olması, mahallede tedirginliğe yol açtı.

YİNE KANLI İSHAL VAKASI GÖRÜLDÜ

Köyde ekipler tarafından alınan tüm tedbirlere rağmen Cansu A.’da da bugün kanlı ishal belirtileri görüldü. Hastaneye gideceğini belirten Cansu A., “Benim kardeşim de hasta. Kanlı ishal bende de var. Kardeşimde de vardı. Onda daha çok var. 3 haftadır hastanede. Bende de dün başladı. Su hiç kullanmadım. Sadece hazır su kullandım içmek için. Yalnızca duş almak, diş fırçalamak için falan su kullandım. O da mideye gitmedikçe sıkıntı olmaz demişlerdi. Nasıl hasta olduğumu bilmiyorum” diye konuştu.

“NEDEN BULAŞTIĞINI BİZE SÖYLESİNLER”

Köyde yaşayan İsmail Arslan da yeni hastaların olması nedeniyle tedirginlik duyduklarını ve kendilerine bir açıklama yapılmadığını öne sürerek, şu ifadeleri kullandı:

*Kardeşimin çocuğu yatıyor hastanede. Kimisi burada hasta. Bizim talebimiz bize neden bulaştığını söylesinler. Suyla banyo yapabilecek miyiz? Bulaşık yıkayabilecek miyiz?

*Birisi bir şey söylesin. Kapatsınlar suları da istemiyoruz. Neden bulaştığını bize söylesinler. Kimse bir şey söylemiyor. Bugün biz telefon edince ekipler geldi.

*Burası biraz hareketlendi. 10 gündür kimse yoktu burada. Yeni vakalar da var. 2 gün önce yeni bir çocuk hastalandı. Başka bir arkadaşımın çocuğu yoğun bakımda yatıyor. Adam buradaki sudan da kullanmıyor.

*Şebeke suyu da bağlı değil evine. Kendi kuyu suyu var. Şimdi bu çocuk niye hasta oldu? Başka bir arkadaşın çocuğunu entübe ettiler.

“SUYU KULLANMIYORUZ”

Çeşmeden akan suyu içmediğini belirten Fatma Öztürk ise “Endişe ve korku yaşıyoruz. Suyu kullanmıyoruz. Suyu içmek için hazır kullanıyoruz. Çeşmeden akan suyu da temizlik için falan kullanıyoruz. Son 2 gündür şebeke suyu verilmeye başladı. Ama yine de onu içmiyoruz. Hala tedirginiz” dedi.