EkonomiGenelGündem

Bu gidişle ev sahibi olmayan kalmayacak: 81 ilde uygulamaya alınıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları açıklayacak…

Vatandaşların ilgiyle takip ettiği ve merakla beklediği dev sosyal konut projesinin detayları belli olmaya başladı! TOKİ tarafından planlanan projeyle birlikte 81 ilde 500 bin konutun inşa edilmesi bekleniyor.

TRT Haber’in haberine göre büyük sosyal konut projesi kapsamında ülkemizde büyükşehirler başta olmak üzere 81 ilde 450 – 500 bin konut ve iş yeri yapılması planlanıyor.

Proje ile asgari ücretle çalışanlar da artık konut sahibi olabilecek. Sosyal konut projesine hiç evi olmayanlar ile belirli gelir seviyesine sahip olanlar başvurabilecek. Emekliler, gazi ve şehit yakınlarının yanı sıra gençler ve yeni evlenecekler için de kota ayrılacak.

ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

Ödemelerde 20 yıla kadar vade imkanı sunulacak. Yüksek inşaat maliyeti ve arsa sorununa destek ise devlet tarafından sağlanacak. Sosyal konutun yanı sıra, üretim ve istihdamı artırmak için ülkenin birçok noktasında küçük ve orta ölçekli işletmeler için sanayi tesisleri inşa edilecek. Proje sayesinde uzun vadede, düşük taksitlerle iş yeri sahibi olunabilecek. TOKİ tarafından yapılan sosyal konut projeleri ile artan kira ve konut fiyatlarının da dengelenmesi hedefleniyor.

Projenin diğer detaylarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki aylarda açıklayacağı belirtiliyor.