Editörün SeçtikleriEkonomi

Fiyatlara müdahale geldi: Büyük artış yaşandı! Yeni rakamlar belli oldu

Her gün zam kararları gelmeye devam ediyor. Gelen bir son dakika haberine göre Et ve Süt Kurumu tarafından fiyatlara müdahale edildiği belirtildi. Büyük artış yaşandı. Yeni rakamlar yapılan açıklamalar sonrasında belli oldu. Piyasada kuzu karkas fiyatının ortalama olarak 90-95 TL’ye yükseldiği toklu alım fiyatının ise 82 TL’den 90 TL’ye çıktığı açıklandı.

90 TL’YE ÇIKARILDI

ESK’dan yazılı açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler alındığı belirtildi. İşte o açıklama:

“Bu kapsamda; kuzu karkas alım kilogram fiyatı, 88 TL’den 90 TL’ye çıkmıştır. İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı, kilogramda en az 92 TL olarak belirlenmiştir. Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada kilogramı 85 TL’den ortalama 90-95 TL’ye yükselmiştir. Piyasa fiyatları kurumumuzca günlük olarak takip edilmektedir. ESK bugünden geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da kilogramı 82 TL’den, primlerle 90 TL’ye çıkarmıştır” denildi.

‘ÜRETİCİ FİYATLARINA MÜDAHALE YOKTUR’

ESK’nin piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirlerin, hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak için olduğu aktarılan açıklamada, “Bu bağlamda, ESK’nin indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.