Editörün SeçtikleriGenel

Bugün belli oldu: 17 Ağustos’a kadar olmayacak! Flaş açıklama geldi

Gelen bir son dakika haberine göre vatandaşların sıkça talep ettiği Doğu Ekspresi’nde yer kalmadı. Ankara ve Kars arasındaki 1310 km’lik yolu bir günde tamamlayan Doğu Ekspresi ile ucuz ya da nostaljik yolculuk yapmak isteyenler çok uzun zaman önce bilet almak durumunda kalıyor.

Ankara’dan hareket etmeye başlayan 371 yolcu kapasiteli Doğu Ekspresi Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’u geçip son durağı olan Kars’a tam olarak yolculuğu 1 gün içerisinde tamamlıyor. Yolun uzunluğu 1.310 km olarak biliniyor.

“FİYATLAR MAKUL”

Ailesi ile Erzurum’dan Ankara’ya giden Nuri Kali, “Erzurumluyum, Ankara’da görev yapıyorum. Treni denemek istedik. Bir de basında çok haberler çıkıyor. Rahat olduğunu düşünüyoruz. Deneyip nasıl gittiğini göreceğiz. Şu anda 3 kişi gidiyoruz. Fiyatlar da gayet makul, uçaklarla mukayese etmek mümkün değil. Bir de trenin emniyet açısından önemi var. Bir diğeri de bir anlamda hızlı trene yolcu sayısı olarak kapasiteyi göstermek açısından bir yatırım olacağını düşünüyoruz. Ciddi anlamda hızlı tren istiyoruz. Türkiye’nin gelişmesi, hatta doğu- batı arasındaki gelişmişlik farkının kapanmasında en önemli bir ihtiyacın lojistik destek olduğuna inanıyorum. Bu da hızlı tren” diye konuştu.

TREN YOLCULUĞUNU İLK KEZ DENEYECEĞİZ’

Doğu Ekspresi ile yolculuk yapmak için haftalar öncesinden yer ayırttığını söyleyen Demet Gülel, “Artvin’de yaşıyorum. Kızımla kara yoluyla buraya geldik. Buradan Sivas’a trenle gideceğiz. Tren yolculuğunu ilk kez deneyeceğiz. Sivas’a biletler tek kişi 73, öğrenci ise 63 lira oluyor. Otobüs fiyatının nerede ise dörtte bir fiyatı” dedi.

Treni ucuz olduğu için tercih ettiğini belirten Yakup Akcaba ise “Ankara’ya gidiyoruz. Tren daha ucuz, daha imkanlı, 700-800 TL olmuş bir otobüs bileti, biz onu nereden verelim? Trenle tek kişi 132 liraya gidiyoruz. Arada en az 600 lira fark var. 600 lirayı gider orada yeriz” diye konuştu.