Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Fiyatlara dev zam yapıldı! Son dakika paylaşıldı: Yeni fiyatlar bugünden itibaren geçerli

Et ve Süt Kurumu tarafından alınan bilgilere göre kilosu 85 TL olan kuzu karkasın fiyatının 90 veya 95 TL’ye yükseldiği paylaşıldı. Ayrıca toplu alım kilogram fiyatının da primlerle beraber 82 TL’den 90 TL’ye çıkarıldığı yazılı açıklama yapıldı. Bu açıklamada piyasa regülasyon sorumluluğu çerçevesinde üreticinin alın terinin korunması için bazı tedbirler alındığı belirtildi.

AÇIKLAMA YAPILDI

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan duyuruda ise şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda; kuzu karkas alım kilogram fiyatı, 88 TL’den 90 TL’ye çıkmıştır. İç tüketimin artırılması amacıyla da perakende satış mağazalarımızda yüzde 25 indirime gidilmiştir. Kuzu karkas ihracatında ise alım fiyatı, kilogramda en az 92 TL olarak belirlenmiştir. Alınan bu tedbirlerle beraber kuzu karkas fiyatları, piyasada kilogramı 85 TL’den ortalama 90-95 TL’ye yükselmiştir. Piyasa fiyatları kurumumuzca günlük olarak takip edilmektedir. ESK bugünden geçerli olmak üzere toklu alım fiyatlarını da kilogramı 82 TL’den, primlerle 90 TL’ye çıkarmıştır”

BEREKETLİ KAZANÇLAR DİLİYORUZ

Yapılan açıklamanın devamında Et ve Süt Kurumunun piyasanın düzenlenmesine yönelik aldığı tedbirlerin, hem üretici hem de tüketici memnuniyetini sağlamak için olduğu bildirildi ve şöyle devam edildi:

“Bu bağlamda, ESK’nin indirim kampanyasıyla üretici fiyatlarına yönelik herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır. Kuzu kesimi yaptırmak isteyen üreticilerimizin kombina müdürlüklerimizle irtibata geçmelerini bir kez daha hatırlatıyoruz. Bütün üreticilerimize bereketli kazançlar diliyoruz”