EkonomiGündem

Belediye meclisi karar aldı: İhtiyaç sahibi ailelere destek ödemesi verilecek, sigorta da yapılacak!

Belediye meclisinden flaş karar! Birçok belediye, kentlilere sosyal yardımlarda bulunmaya devam ediyor. Bolu Belediyesi de bu kapsamda kentteki ihtiyaç sahibi hanelere yeni yardım paketini devreye soktu.

Sözcü’nün haberine göre Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2. toplantısı yapıldı. Toplantıda Bolu genelindeki yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşların sağlık sorunları için yapılmak istenilen “Aile Sigortası” projesi oy çokluğuyla kabul edildi. Ayrıca yardıma muhtaç ailelere her ay 2 bin lira yardım yapılacağı açıklandı.

Oylama öncesinde yaptığı konuşmasında proje hakkında bilgi veren Başkan Özcan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu:

“Biz 4 bin aileye kadar bu yardımı yapma kararı alıyoruz. Tabi ki önemli bir bütçe ayıracağız. Keşke bu ülkede yoksulluk, açlık bu noktalara kadar gelmeseydi. Keşke insanlar hanımının pazar, çocuklarının okul harçlıklarını cebine koyabilseydi. Mutlu bir şekilde işine gidebilseydi. Her ihtiyaç sahibi keşke bir iş bulabilseydi. Gerçekten insanlar çok zor durumda. O yüzden bugün, bu sosyal yardımı arttırma günü. Kimse yatağa aç girsin demiyorsak, Hz. Peygamberimizin hadisine rivayet edeceksek buna kimsenin hayır deme şansı olduğunu ben düşünmüyorum.”

HER AY ÖDEME YAPILACAK

“Belediyelerin asli görevlerinden bir tanesi yardım yapmak. Zengine verirken iyi fakire verirken sıkıntı olur. Benim bunu kabul etmem mümkün değil. Bu yardımı nakdi olarak kadına verelim derken; belki evde peynir var ama çocuğunu ayakkabısı yok. Bırak nereye ne harcayacağının kararını o kadıncağız versin. Erkek bazen kendi ihtiyacını öne koyabilir ama kadın, bir anne, hiçbir zaman kendi ihtiyacını çocuklarının ihtiyacını önüne koymaz.”