Genel

Ticaret Bakanından galeri fırsatçılığına ağır darbe! Sıfır otomobillerin ikinci el satışı kısıtlanıyor!

Ticaret Bakanı Mehmet Muş sıfır otomobil araç satışı için yeni bir düzenlemenin gündemde olduğunu açıkladı. Artık otomobil pazarında sıfır otomobilin ikinci el satışı belirli şartlar karşılandığında yapılabilecek. Alınan yeni karar uzun vadede sıfır araçların satış rakamını da düşürebilir.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINDA YENİ DÜZENLEME YAPILACAK!

Küresel çaplı ekonomik kriz süreci, otomobil üretiminde yaşanan çip krizi ve ülkemizdeki yüksek kur farkı ile birleşince fiyatları akıl almaz seviyelere ulaştırdı. Gelinen noktada Ticaret Bakanı Mehmet Muş istenmeyen durumları engelleyebilmek ve fırsatçıların önüne geçebilmek için ikinci el satışı ile ilgili yeni bir düzenleme yapılacağını duyurdu.

BELİRLİ KİLOMETRE AŞILIRSA SATIŞ İZNİ GELECEK!

Yeni kanun ile beraber ikinci el yasağı düzenlemesi kapsamında sıfır otomobillerde yer alacak şirketler 6 ay boyunca 5 bin kilometre altında kullanım gösterirse ikinci el pazarında satışı yasaklanacak. Konunun detayları geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yapılan açıklamada daha net ifade edildi. Belirli bir kilometre dolmadan ya da belirli bir süre aşılmadan sıfır araçların satılmasına kısıtlama getiriliyor.

GALERİ SIFIR ARAÇ SATIŞINDA YENİ FİYAT İÇİN 6 AY BEKLEYECEK!

Piyasalarında yaşanan fiyat artışı fırsatçılarında gündeminde olan bir konuydu. Yapılacak bu yeni düzenleme ile sıfır araç satışını fırsata çevirmeye çalışan galerilerin önüne de biri engel konulacak. Sıfır araç bayileri kendi galerilerinde müşteriye aracı satmış gibi göstererek 2-3 ay sonra gelecek zam üzerinden ekleme yapıp yeniden satışa çıkarıyor. Üretici firma henüz zam yapmamış olsa da piyasada bir anda fiyatlar yükseliyor. Bu da ister istemez ikinci el piyasasının da hareketlenmesine neden oluyor. Yapılacak bu yeni düzenleme ile galeri aracı satın alsa da bu sayede 6 ay beklemek zorunda olacak. Bu da aracın direkt yüksek fiyatla galeride yer almasına engel olacak.