Editörün SeçtikleriGündem

Bu sefer sarı kodla alarm verildi: 3 gün boyunca kesintisiz devam edecek! Uzun zaman sonra bir ilk olacak

Türkiye bir süredir sıcak hava dalgasının etkisi altındaydı. Meteoroloji tarafından flaş açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre ani sel, su baskını, yıldırım ve dolu yağışının görülebileceği belirtildi. Konuya ilişkin Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen tarafından da açıklama geldi. Şen, yaptığı açıklamasında 3 gün boyunca yağış olacağını duyurdu. Sıcaklıklar uzun bir süre boyunca devam ederken bu yağışlar resmen bir ilki yaşatacak.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: İç Ege, Akdeniz’in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Balıkesir, Bursa, Sakarya, Bilecik, Osmaniye, Eskişehir, Ankara, Bolu, Kars ve Ardahan çevreleri, Kocaeli’nin doğu ilçeleri, Hatay’ın kıyı ilçeleri ile Erzurum’un kuzey kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

YAĞIŞLARIN ETKİLİ OLACAĞI BÖLGELER

Yağışların; Ege Bölgesi (Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Manisa, İzmir’in kuzey ve doğu çevreleri, Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri), Batı Akdeniz’in iç kesimleri (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın iç kesimleri) ile Eskişehir çevrelerinde yerel olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat) olarak eseceği tahmin ediliyor.

PROF. DR. ORHAN ŞEN: İSTANBUL’DA 3 GÜN YAĞIŞ VAR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bugün yine öğleden sonra aynı yerlerde sağanak yağış var. Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Manisa, İzmir’in kuzey ve doğusu, Aydın, Muğla, Burdur, Isparta ve Antalya’nın iç kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde…” ifadelerini kullandı.

SICAK ÇARPMALARI YAŞANACAK

İstanbul için de uyarılarda bulunan Prof. Dr. Şen, “İstanbul’da bugün yağış yok ama yarından itibaren 3 gün Yağmur var. Uzun zamandır 30 derecenin altına düşmeyen sıcaklık bugün 33 derece. Nem yüksek, hissedilen sıcaklık 36-37 derece… Sıcak çarpmalarına dikkat. Poyraz sert esecek” mesajını paylaştı.

HAVA SICAKLIĞI

Önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Ege Bölgesi (Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli, Manisa, İzmir’in kuzey ve doğu çevreleri, Aydın ve Muğla’nın iç kesimleri), Batı Akdeniz’in iç kesimleri (Burdur ve Isparta çevreleri ile Antalya’nın iç kesimleri) ile Eskişehir çevrelerinde görülecek gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.