GündemSağlık

Virüs yeniden patladı: Yoğun bakımlar doldu taştı! Uyarılar peş peşe geldi: Aman dikkat!

Koronavirüs yeniden artan vakalarla ülkemizde patlarken önlem ve kısıtlamaların yeniden gündeme gelmemesiyle vatandaşların sağlığı da tehlikeye giriyor. Sağlık Bakanlığı’nın bu yönde bir adım atmaması da çeşitli sağlık örgütlerinin eleştiri oklarının hedefi oldu.

ATO’da bir araya gelen Ankara Aile Hekimleri Derneği, Ankara Dişhekimleri Odası, Ankara Tabip Odası, Birlik ve Dayanışma Sendikası, Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi ile Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği temsilcileri ortak bir açıklama yaptı…

Açıklamada, “Bilim insanlarının tüm uyarı ve önerilerine rağmen, gereken önlemlerin alınmaması nedeniyle önlenebilir ölümlerin sayısı artıyor. Bahar aylarıyla birlikte pandemi tedbirlerinin gevşetilmesi, yaz aylarındaki turizm hareketliliği ve 9 günlük bayram tatilinin de etkisiyle özellikle son bir aydır Türkiye’de Covid-19 vakaları hızla artışa geçti” ifadeleri kullanılırken, Sağlık Bakanlığı’nın maske ve mesafe uyarılarının yeterince yapılmaması, aşılama çalışmalarında gerileme, HES kodu uygulamasının sonlandırılması ve salgının bittiği anlamına gelen mesajlar verilmesi keleştirildi.

Açıklamada öne çıkan diğer başlıklar ise şöyle oldu:

“Son birkaç haftadır yapılan testlerde Covid-19 pozitifliği yüzde 50’ye kadar çıkarak -resmi verilere göre bile- 10 kat arttı. Günlük vaka sayısı binin altına düşünce maske zorunluluğunu kaldıran Bakanlık, vaka sayısı 60 bine dayanmışken herhangi bir ek önlem almayarak, adeta salgınla mücadele etmeyi bıraktı.”

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI ARTTI

“Kronik hastalara ilaçlarını eczanelerden reçetesiz almaları için verilen raporların da Haziran ayı itibarıyla bitmesiyle pek çok hastanın reçete yazdırmak için Aile Sağlığı Merkezlerine gitmesi, vaka sayısının arttığı bu dönemde, özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunan vatandaşların bulaş riskini artırıyor. Sağlığa erişim sorunu ve yoksulluk gün geçtikçe büyüyor. Yine artan vakalar nedeniyle hastanelerden poliklinik randevusu alınamıyor. Ankara’da kamu hastanelerinde bin 550 bin 600 aralığında erişkin yoğun bakım yatağında yoğun bakım doluluk oranı yüzde 87’nin üstündedir.”

İŞTE OLASI ÇÖZÜMLER

“Sağlık merkezlerine yönelik yoğunluğu azaltıcı tedbirler alınmalı, hastanelerde covid servisleri ve poliklinikleri tekrar açılmalı. Birinci basamak sağlık hizmetlerinde yoğunluğu ve riski azaltmak için raporlu ilaçlar doğrudan eczanelerden alınmalı, raporlar pandemi bitimine kadar uzatılmalı, İzolasyona alınan hastaların karantina raporları müdürlüklerce düzenlenmeli, toplum için covid bulaşı riski oluşturan hastaların sağlık kuruluşlarına rapor talebiyle başvuruları engellenmeli, kapalı ortamlarda ve kalabalık olan açık ortamlarda maske kullanımına devam edilmeli. Toplu taşıma, AVM, hastane gibi kapalı ortamlarda ücretsiz maske dağıtımı sağlanmalı. HES kodu uygulaması tekrar başlatılmalı, etkin filyasyon ve izolasyon uygulanmalı ve aşı kampanyalarıyla aşılamaya hız verilmeli, hatırlatma dozları etkili aşılarla yapılmalı.”