Editörün SeçtikleriEkonomi

ÖTV indirimi bekleyenlere kötü haber: Araba fiyatları tamamen değişecek! Elini çabuk tutan karlı olacak

Son dönemlerde araç almak isteyen herkes ÖTV indirimi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Geçtiğimiz günlerde ÖTV indirimi ve artırımına ilişkin yetkinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verdiği açıklanmıştı. Bunun üzerine tüm Türkiye gelecek herhangi bir kararı beklemeye başladı. Bu da 2. El araç piyasasının resmen durmasına neden olmuştu.

Ancak ÖTV indirimi ile ilgili beklenen açıklama gelmedi. Aksine ÖTV indirimi bekleyenlere kötü haber geldi. Araç fiyatlarının tamamen değişeceği duyuruldu.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin kapalı toplantıdaki konuşması dün akşam sosyal medyaya bomba gibi düştü. Bakan Nebati, CHP Kılıçdaroğlu’nun aksine ÖTV’yi artırmayı planladıklarını belirtti. Bakanın o sözleri kayıt altına alınarak sosyal medyada yayınlandı.

“ŞU ÖTV’Yİ ARTIRALIM DA ŞEYİ BİRAZ KIRALIM”

Toplantıdan sızdırılan videoda Nebati, şunları söyledi: “‘ÖTV artırımına mı gitsek’ dedik bu genel başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) yanlış anlamış bizi; yanlış dinlemiş. ‘ÖTV indirilecek’ dedi. ‘ÖTV indirilecek’ deyince de millet araba almamaya başladı. Almamaya da devam etsin. (Gülüşmeler) Biz kendi aramızda demedik mi ‘Ya şu ÖTV’yi artıralım da şeyi biraz kıralım”

Bakan Nebati’nin bu açıklamalarından sonra ÖTV’ye zam gelmesi halinde ikinci el piyasasındaki araçların fiyatının artacağı iddia edildi.

KILIÇDAROĞLU: İKİNCİ EL ARAÇ FİYATINA SIFIR ARAÇ ALDIRACAĞIM SİZE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ÖTV indirimi ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” diyerek iktidara geldiklerinde ÖTV indirimi yapacaklarını ve ilk kez araç sahibi olacaklardan ÖTV alınmayacağını söylemişti.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMIŞTI

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamayı yapmasından birkaç saat sonra ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a motorlu araç özel tüketim vergisi (ÖTV) ve matrahlarının alt-üst sınırını üç kata kadar artırma veya sıfıra indirme yetkisine dair tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.