Editörün SeçtikleriGündem

Sıcak gelişme! Haberi şimdi duyuruldu: Ünlü isim etkinlik sırasında boynundan bıçaklandı

Gelen bir son dakika haberine göre yazar ve romancı ünlü isim etkinlik sırasında saldırıya uğradı. Yazar ve romancı Selman Rüşdi’nin uğradığı saldırı sonrasında boynundan bıçaklandığı açıklandı. Detaylar haberimizde

75 yaşındaki Şeytan Ayetleri kitabının yazarı Rüşdi, New york’ta bir konferans sırasında saldırıya uğradı. Gördü tanıklarının yaptığı açıklamaya göre ünlü isim, eyaletin batı kısmındaki Jamestown’da bulunan Chautauqua Enstitüsünde konferans vermek için sahneye çıkan isim saldırıya uğradı.

SAĞLIK DURUMU BİLİNMİYOR

Selman Rüşdi saldırganın defalarca yumruklaması ya da bıçaklanması yüzünden yere düştü. Rüşdi’nin sağlık durumu hakkında bilgi paylaşılmazken, saldırıdan sonra salonun boşaltıldığı kaydedildi.

SELMAN RÜŞDİ KİMDİR?

Salman Rüşdi, 19 Haziran 1947’de Hindistan’da dünyaya geldi. Hint asıllı olup Britanya vatandaşı olan Rüşdi, yazar ve romancıdır. Ortaokulu Mumbai’de okuduktan sonra 1961’de ailesi ile birlikte lise eğitimi için İngiltere’ye gitti. Liseden sonra Mumbai’ye döndüğünde 1964 yılında zorunlu olarak Pakistan’a göç etti.

Cambridge Üniversitesi’nde tarih üzerine eğitim gördü. Romanlarının çoğunda Hindistan’ı konu almıştır.

Hindistan tarihini ve politikasını eleştirdiği eseri Hindistan’da, ardından Pakistan’da da yasaklandı. Şeytan Ayetleri kitabı, Müslümanlara ve Hz. Muhammed’e hakaret ettiği gerekçesiyle büyük tepki çekti. Hindistan, Pakistan, Güney Afrika, Suudi Arabistan, Sudan, Mısır, Somali, Bangladeş, Endonezya ve Katar’da yasaklandı.

1989 yılında Ayetullah Humeyni tarafından Rüşdi hakkında ölüm fetvası verildi.

17 Nisan 2004 yılında Hindistanlı model ve oyuncu Padma Lakshmi ile evlendi. 2008 yılında ise boşandı. Yazarın Zafer Rüşdi ve Milan Rüşdi isimli iki çocuğu bulunuyor.